Kto wynalazł hydroplan?

artykuływynalazcy

Wszyscy wiedzą, że pierwszy samolot zbudowali bracia Wright. Ale jak to się stało, że powstał także hydroplan?  Za rozwój tej gałęzi lotnictwa odpowiada Mario Calderara. Ten włoski lotnik i wynalazca urodził się w 1879 roku w Weronie. Już w dzieciństwie zafascynował się lotnictwem. Podczas służby w marynarce wojennej namówił dowództwo, aby pozwolili mu na przeprowadzenie eksperymentów związanych ze startowaniem szybowców na wodzie.

"Mario Calderara" di sconosciuto - http://www.calderara.com/. Con licenza Pubblico dominio tramite Wikipedia - http://it.wikipedia.org/wiki/File:Mario_Calderara.jpg#/media/File:Mario_Calderara.jpg

„Mario Calderara” di sconosciuto – http://www.calderara.com/. Con licenza Pubblico dominio tramite Wikipedia – http://it.wikipedia.org/wiki/File:Mario_Calderara.jpg#/media/File:Mario_Calderara.jpg

Po kilkumiesięcznych nieudanych próbach wziął pół roczny urlop, w trakcie którego podjął się studiów w Paryżu razem z Gabrielem Voisinem, producentem samolotów. W 1919 wystosował kolejne podanie, aby pozwolono mu wybudować nowy model samolotu, który mógłby startować i lądować na wodzie. W jego działaniach wspierali go osobiście bracia Wright. Tym razem jego prace zakończyły się sukcesem i z powodzeniem nie tylko zbudował, ale też osobiście obleciał swój aeroplan. W czasie I Wojny Światowej Calderara jako Włoch został uznany za wroga i w efekcie pozbawiono go domu pod Paryżem oraz znacznych środków finansowych. Ostatecznie zmarł w czasie snu w 1944 roku.

Źródło: Wikipedia

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: , ,
Robot – kucharz
Cybermrówki

Najnowsze artykuły

Menu