Kto wynalazł kolej linową?

artykułyCiekawostki techniczne ze światawynalazcy

Kolejnym wynalazcą, którego biografie chcemy wam przybliżyć jest Adam Wijbe. Ten Holenderski wynalazca urodził się w 12 lipca 1584 roku w Harlingen, jednak sporą część swojego życia i kariery zawodowej spędził w Gdańsku. Zajmował się wprowadzaniem w życie nowatorskich i skomplikowanych rozwiązań inżynieryjskich.

„Willem Hondius cable car” autorstwa Willem Hondius - http://www.zwoje-scrolls.com/zwoje42/gd_3.htm. Licencja Domena publiczna na podstawie Wikimedia Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Willem_Hondius_cable_car.jpg#/media/File:Willem_Hondius_cable_car.jpg

Willem Hondius cable car” autorstwa Willem Hondius – http://www.zwoje-scrolls.com/zwoje42/gd_3.htm. Licencja Domena publiczna na podstawie Wikimedia Commons.

Nie są znane szczegóły jego młodości. Prace w Gdańsku rozpoczął od roku 1616, kiedy zajmował się tam budową wiatraka. Z zachowanych dokumentów miejskich wiemy, że zajmował się budową młynów, wodociągów oraz instalacji wodnych. Prawdopodobnie zajmował się również końcowymi pracami przy Wale Zygmuntowskim w Warszawie. W 1625 roku otrzymał tytuł inżyniera królewskiego. Stworzył również nowatorską maszynę do cięcia lodu. Największym projektem Wijbego była pierwsza na świecie kolejkę linową o wielu podporach. W założeniu twórcy urządzenie to miało służyć do wywożenia ziemi podczas prac przy umacnianiu bastionu Przedmiejskiego w Gdańsku. Kolejka przenosiła ziemię na dystansie około 200 metrów. Podobne rozwiązanie jak w konstrukcji Wijbego zastosowano dopiero 230 lat później, kiedy wynaleziono liny stalowe. Konstrukcje Wijbego były znane również daleko poza granicami Polski. Posiadał również liczne patenty. Dokładna data śmierci wynalazcy nie jest znana, ale z dokumentów wynika, że nastąpiła ona w 1653 roku.

Źródło: Wikipedia

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: , ,
4INSULATION 2015
Kompaktowy jacht

Najnowsze artykuły

Menu