Kwantowy kompas zastąpi GPS?

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

System nawigacji GPS ma dość istotne wady. Sygnał wykorzystywany w tej technologii może być zakłócony przez warunki pogodowe lub czynniki związane z daną lokalizacją, takie jak np. wysokie budynki czy sieci przesyłowe. Dlatego powstaje właśnie specjalny akcelerometr, który może zastąpić GPS.


Źródło: YouTube/Imperial College London

Akcelerometr jest urządzeniem, które mierzy przyspieszenia. Dzięki niemu możemy ustalić naszą lokalizację np. w smartfonie. Dotychczasowe akcelerometry miały jednak duży margines błędu i wymagały dodatkowego wspomagania. Nowy typ akcelerometru, o którym tutaj mowa,  jest urządzeniem kwantowym wykorzystującym laser do zamrażania atomów. Na atomie schłodzonym do ekstremalnych temperatur możemy z dużo większą dokładnością sprawdzić, jakie siły na nie działają, a są nimi między innymi przyspieszenie oraz grawitacja. Niestety zanim system wejdzie do codziennego użytku, minie jeszcze sporo czasu. Bo o ile urządzenie cechuje się bardzo dużą precyzją i może działać w warunkach, gdzie tradycyjny GPS zawodzi, to niestety w parze z precyzją idą niestety duże rozmiary urządzenia. Dlatego przed naukowcami jeszcze kilka lat pracy, w trakcie której będą próbowali zminimalizować wymiary swojego dobrze zapowiadającego się wynalazku.

Źródło: www.electrooptics.com | Ilustracja: Fotolia / Production Perig

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Rękojeści do wyspecjalizowanych zastosowań
Mechaniczny górnik na Marsie

Najnowsze artykuły

Menu