Kwantowy radar

Ciekawostki techniczne ze świata

Naukowcy z Institute of Science and Technology Austria dokonali przełomowego odkrycia i stworzyli nowoczesny radar kwantowy. Jego działanie opiera się na wykorzystaniu zjawiska nazwanego kwantowym stanem splątania.

Źródło: Facebook/Institute of Science and Technology (IST) Austria

Urządzenie wykorzystuje splątanie dwóch grup fotonów. Nazwano je sygnałowymi oraz bezczynnymi. Te pierwsze wysyłane są w stronę obiektu, zaś te bezczynne mierzone są z pominięciem przeszkód i szumów. Kiedy odbity sygnał wraca do urządzenia, połączenie między dwiema grupami zostaje zerwane, ale pojawia się pewna korelacja, za pomocą której można określić obecność przedmiotu lub jego brak. Radar kwantowy ma przewagę nad tradycyjnym pod względem czułości przy niskim poziomie energii. Warto wspomnieć, że podobnym odkryciem Chiny chwaliły się już około dwóch lat temu, ale to Austriacy zaprezentowali swój wynalazek w działaniu. Na razie urządzenia czekają kolejne testy i ewentualne ulepszenia. Dopiero potem będzie można się zastanowić nad jego praktycznym zastosowaniem.

Źródło: phys.org | Obraz Michael Misof z Pixabay

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Wskaźnik położenia z czujnikiem magnetycznym MPI-R10
Sztuczne słońce rozbłyśnie w Chinach

Najnowsze artykuły

Menu