Łączniki do profili

artykułyłączniki

Grupa łączników do profili istnieje w ofercie ELESA+GANTER od kilku lat. Stworzona została z myślą o uproszczeniu budowy i modernizacji układów przestrzennych opartych na rurach i/lub profilach kwadratowych. Ze względu jednak na szeroki zakres łączników oraz osprzętu dodatkowego poznanie pełnych możliwości tej grupy jest dość czasochłonne. Poniższy artykuł pozwala w łatwy sposób zapoznać się z jej zakresem oraz możliwościami wykorzystania.

łączniki do profili

Łączniki do profili przeznaczone są do mocowania bądź wzajemnego łączenia profili o przekroju okrągłym i kwadratowym w zakresie:

 • Ø 10 – 50 mm oraz kw. 20 – 50 mm (łączniki aluminiowe),
 • Ø 10 – 18 mm (łączniki ze stali nierdzewnej)

umożliwiając między innymi:

 • mocowanie profili do powierzchni płaskich,

mocowanie profili do powierzchni płaskich

 • krzyżowe łączenie dwóch profili,

krzyżowe łączenie dwóch profili

 • teowe łączenie dwóch profili,

teowe łączenie dwóch profili

 • przegubowe mocowanie profili do powierzchni płaskich,

przegubowe mocowanie profili do powierzchni płaskich

 • przegubowe łączenie dwóch profili w różnych osiach

przegubowe łączenie dwóch profili w różnych osiach

Korpusy wykonywane są zarówno w postaci jedno, jak i wieloczęściowej.

Łączniki do profili w postaci monobloków przeznaczone są do mocowania precyzyjnych profili okrągłych i kwadratowych (DIN 2391, DIN 2395, DIN 2462 oraz GN 990) gwarantujących zachowanie wymiarów zewnętrznych w odpowiedniej tolerancji na całej ich długości.

Łączniki wieloczęściowe (składające się z dwóch lub więcej elementów) nie są ograniczone ścisłymi tolerancjami profili. Umożliwiają jednocześnie łączenie z istniejącymi układami profili bez konieczności ich demontażu.

Dla każdego typu łącznika dostępne są trzy rodzaje zacisków (niezależnie dla każdego punktu zacisku):

 • śruby z łbem „imbusowym”,
 • śruby z łbem sześciokątnym,
 • dźwignie przestawne (GN 300) przy potrzebie zaciskania bez użycia klucza.

Wszystkie korpusy łączników do profili posiadają gniazda przystosowane do obustronnego montażu każdego z trzech typów mocowań.

Dodatkowymi elementami grupy łączników są:

 • precyzyjne profile okrągłe i kwadratowe (aluminium, stal ocynkowana, stal nierdzewna),
 • zaślepki do profili,
 • stopy,
 • elementy zaciskowe jako osobne komponenty.

Zestandaryzowana grupa elementów łączących profile o przekroju okrągłym i kwadratowym w zestawieniu z różnymi typami zacisków oraz szeroką gamą elementów dodatkowych daje bardzo dużą uniwersalność w zakresie ich stosowania.

Elementy grupy łączników do profili mogą być stosowane zarówno przy produkcji seryjnej, jednostkowej, jak i pod kątem utrzymania ruchu.
Podstawowym wymaganiem stawianym elementom przy produkcji seryjnej jest ich powtarzalność wymiarowa. Zestandaryzowane łączniki gwarantują taką powtarzalność, zapewniając jednocześnie stałą wysoką jakość wykonania.

Przy produkcji jednostkowej np. urządzeń specjalnych (wykonywanych na konkretne zamówienie) specyfika wymagań jest zupełnie inna. Elementy bądź układy elementów są indywidualne dla każdego produktu. Szeroka grupa znormalizowanych łączników, umożliwia elastyczny dobór potrzebnych elementów, eliminując konieczność ich jednostkowego wykonywania.

Elementy grupy łączników stosowane są też często do utrzymania ruchu. Podobnie jak przy produkcji jednostkowej, wymagania są indywidualne i różnorodne, jednak często wymagają dopasowania do istniejących już układów. Zadanie to spełniają łączniki wieloczęściowe.

Poniżej ilustrujemy niektóre przykłady zastosowań łączników:

Rozszerzeniem funkcjonalności grupy łączników są mechanizmy przesuwu, których budowę i zakres zastosowań zostanie przedstawiony w kolejnym wydaniu Newslettera.

Autor: Krzysztof Stutko
Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o zaprezentowanych produktach znajdują się w katalogu – Łączniki do Profili (dodatek) lub na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów na stronie:

https://www.elesa-ganter.pl/zamow-katalog/

Kontakt:

Centrala: +48 22 737 70 47
Pomoc techniczna: +48 691 772 572 (Krzysztof Stutko)

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: ,
Mocowania – proste łączenie elementów maszyn i urządzeń
DREMA 2008 – Międzynarodowy Salon Maszyn i Narzędzi do Obróbki Drewna

Najnowsze artykuły

Menu