Latający kurier

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

W dzisiejszych czasach przy szybko rosnącej konkurencji coraz więcej firm odważniej stawia na nowe rozwiązania w zakresie sprawnego dostarczania przesyłek. Jednym z urządzeń transportu przyszłości może być Chaparral. Jest to pojazd pozwalający na dostarczenie przesyłki o masie nieprzekraczającej 500 funtów (226,8 kg) na dystansie do blisko 500 km.

Źródło: YouTube/Elroy Air

Urządzenie napędzane jest hybrydowym silnikiem gazowo – elektrycznym. Co istotne pojazd ma funkcję pionowego startu i lądowania. Dzięki temu może dostarczyć przesyłką w każde wskazane miejsce pod warunkiem, że w punkcie odbioru znajdzie się ok. 5 m kwadratowych wolnej powierzchni. Pojazd jest w stanie pracować w dwóch trybach: autonomicznym oraz zdalnie sterowanym. Dzięki temu możemy dopasować się do obowiązujących w danym miejscu przepisów lotniczych. Samo załadowanie i wyładowanie towaru zajmują zaledwie kilka minut, po czym maszyna jest natychmiast gotowa do startu. Obecnie pojazd jest już testowany przez firmę FedEx. Twórcy nie podali dokładnej prędkości, jaką rozwija urządzenie, ale pojawiła się informacja, że ma być „pięć razy szybszy niż samochód”. Co dokładnie kryje się pod tym zdanie, miejmy nadzieję, że przekonamy się już niebawem, kiedy testy pojazdu się zakończą i latający kurierzy zaczną pojawiać się częściej na niebie.

Źródło: elroyair.com | Ilustracja:  Frame Harirak on Unsplash

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Mechaniczny nos
Nowe uchwyty funkcyjne z serii EBR.

Najnowsze artykuły

Menu