Łatwiejsza jazda po zmroku?

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Chyba każdy z nas wie jak trudna i niebezpieczna jest jazda samochodem w pobliżu lasu po zmroku. Nigdy nie wiemy, czy za chwilę, przed maskę nie wyskoczy jakieś zwierzę. A gdybyśmy mogli wcześniej przewidzieć taką sytuację? Na taki pomysł wpadli naukowcy z Uniwersytetu w Purdue i Laboratoriów z Los Alamos. System w skrócie nazwano roboczo HADAR. Polega on na tworzeniu obrazu z kamery w oparciu o sygnatury cieplne i odległość.

Źródło: YouTube/Pico-electrodynamics Theory Network

Nad całością pieczę miałby sprawować system sztucznej inteligencji. Do tej pory opracowanie takiej technologii było trudne, ponieważ cząsteczki cieplne dryfują. Powoduje to chaos w odbieranym obrazie. Dopiero wspierany sztuczną inteligencją HADAR pozwala na jego uporządkowanie. W ten sposób system pozwala precyzyjnie wykrywać wzorce ciepła nawet w środowiskach zakłóconych przez wiele sygnałów, całkowitej ciemności czy mgle. Dodatkowo otrzymywany w ten sposób obraz pozwala na widzenie z wyraźnością podobną do tej za dnia. Niestety, zanim technologia się spopularyzuje, upłynie jeszcze dużo czasu. Stworzenie HADARu jest drogie i na ten moment nie ma możliwości zastosowania go w produktach komercyjnych. Dlatego jego twórcy nastawiają się na wykorzystanie ich wynalazków przede wszystkim w nowoczesnych robotach badawczych, ale być może ta sytuacja zmieni się szybciej, niż przypuszczamy.

Źródło: interestingengineering.com | Ilustracja: Sebastian Mark on Unsplash

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Pojeździmy po księżycu?
Podwodny dron do niszczenia min

Najnowsze artykuły

Menu