Lewitujący element

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Ten przedziwny wynalazek może się w przyszłości przydać np. przy obróbce elementów, które w trakcie procesu obrabiania nie mogą się z niczym stykać. Urządzenie wymuszające lewitację wynaleźli naukowcy z uniwersytetów Sussex, Bristol oraz Hiszpańskiej Navarry. Ich technologia pozwala na wykorzystanie ultradzięków do unoszenia i przesuwania w dowolnym kierunku małych przedmiotów.


Źródło: YouTube/University of Sussex

Wynalazek ma postać czarnego sześcianu wyposażonego w 64 przetworniki o częstotliwości około 40 kiloherców. Głośniki wytwarzają ciśnienie, które odpycha przedmioty. Sterując poszczególnymi głośnikami możemy nadać przedmiotowi kierunek, w którym się przemieści. Na razie technologia pozwala na przemieszczanie obiektów nie większych niż 4 milimetry na odległość do 40 centymetrów. Wynalezione urządzenie może w przyszłości znaleźć wiele zastosowań np.  w przemyśle medycznym, elektronicznym itp.

Źródło: www.sciencedaily.com

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: , , ,
Maszyny w teatrze, czyli bujne życie Jordaki Kuparentki
Egzoszkielet dla osób starszych

Najnowsze artykuły

Menu