Lord Kelvin, czyli Perpetuum Mobile nie może istnieć

artykułyBez kategorii

Nazwisko tego wynalazcy i odkrywcy kojarzyć się nam z pojęciem temperatury zera bezwzględnego i drugą zasadą termodynamiki, dzięki której wykluczył możliwość powstania Perpetuum Mobile. Mowa o Lordzie Kelvinie, który w rzeczywistości nazywał się William Thompson.

By http://www.sil.si.edu/digitalcollections/hst/scientific-identity/CF/by_scientist_display_results.cfm?scientist=kelvin, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=376221
By http://www.sil.si.edu/digitalcollections/hst/scientific-identity/CF/by_scientist_display_results.cfm?scientist=kelvin, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=376221

Urodził się w 1824 roku w Belfaście. Jego ojciec był nauczycielem matematyki oraz inżynierii i to po nim Kelvin odziedziczył smykałkę do tych dziedzin. W obszarze jego zainteresowań znajdowała się także szerokopojęta przyroda i to właśnie Kelvinowi przypisuje się wstępny szacunek wieku ziemi wartości 100 mln lat zaprzeczający teorii ewolucji Darwina. Jednak w późniejszych latach okazało się, że wyliczenie to było błędne.

Największe sukcesy Kelvin odnosił na polu fizyki. Był zaangażowany m.in. w kładzenie pierwszego transatlantyckiego kabla telegraficznego. W roku 1848 odkrył istnienie temperatury zera bezwzględnego. Odkrył i opisał kilka zjawisk fizycznych takich, jak zjawisko magnetooporowe czy zjawisko Thompsona. Dzięki jego badaniom i odkryciom udało się udoskonalić między innymi kompas oraz miernik pływów. Za swoje badania Lord Kelvin otrzymał liczne odznaczenia państwowe. Zmarł w 1907 roku w Szkocji.

Źródło: Wikipedia

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Niewidzialny pociąg???
Podniebna taksówka

Najnowsze artykuły

Menu