Magnesy

artykułymagnesy

Firma Ganter rozszerzyła zakres oferowanych produktów o nową grupę – magnesy.  Są to układy magnetyczne wytwarzające stałe pole magnetyczne, które dzięki ich specjalnej konstrukcji zostało skupione na powierzchni roboczej.

Grupa magnesów zawiera produkty różniące się zarówno rodzajem materiału magnetycznego, materiałem obudowy, jak i kształtem. Daje to możliwość dopasowania odpowiedniego wykonania do wymaganej aplikacji.

magnesy trwałe

Rys.: Magnesy oferowane przez Elesa+Ganter

Większość proponowanych typów magnesów posiada dodatkowe ekranowanie zabezpieczające otaczające przedmioty przez niepożądanym namagnesowaniem.

Stal nierdzewna i ocynkowana, guma oraz mosiądz to materiały, z których zostały wykonane obudowy magnesów. Dzięki takiej różnorodności materiałowej ułatwione staje się stosowanie ich w specjalnych środowiskach lub w kontakcie z delikatnymi detalami.

Magnesy  oferowane przez ELESA+GANTER mają rdzenie wykonane z następujących materiałów:

  • Twardy materiał ferromagnetyczny (HF) jest korzystnym cenowo rozwiązaniem, który możemy stosować w temp. nieprzekraczającej 2000C. Materiał ten zapewnia dobrą siłę przyciągania zmniejszającą się wraz ze wzrostem temperatury.
  • Aluminium-nikiel-kobalt (AlNiCo) jest wyjątkowo twardy i ciężki, lecz może być obrabiany. Stosujemy go wszędzie tam gdzie pole magnetyczne musi pozostawać stabilne i niezmienne również w funkcji temperatury. Maks. temp. pracy tego materiału to 4500C.
  • Samar-kobalt (SmCo) posiada wysoką siłę magnetyczną i niemal nie ulega rozmagnesowaniu. Jego temp. pracy nie powinna przekraczać 2000C.
  • Neodym-żelazo-bor (NdFeB) oferuje najwyższą siłę magnetyczną oraz praktycznie brak efektu rozmagnesowania. Maks. temp. pracy 800C.

Do najpopularniejszych zastosowań magnesów należą:

  • mocowanie wszelkiego rodzaju osłon, pokryw, drzwiczek,
  • ustalanie detali w urządzeniach kontrolnych, pomiarowych. Przydatne jest to zwłaszcza, gdy zakres ruchu głowicy pomiarowej uniemożliwia zastosowanie tradycyjnych elementów dociskających.
  • wstępne pozycjonowanie detali w procesie spawania, zgrzewania itp.
  • przytrzymanie części w przyrządach montażowych np. w stemplu wciskającym jeden element w drugi.
  • chwytanie, podnoszenie elementów w automatycznych liniach transportujących.

Przeczytaj:

Poszczególne strony katalogowe magnesów według oznaczenia:

Autor: Łukasz Michno
Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie ELESA+GANTER znajdują się w nowym katalogu podstawowym 038 (wersja polskojęzyczna)

lub na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!
Kontakt:
Centrala: +48 22 737 70 47
Pomoc techniczna: +48 665 078 500 (Łukasz Michno)

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags:
Samochód kierowany wzrokiem
Kątowy mechanizm pozycjonujący nierdzewny

Najnowsze artykuły

Menu