Magnetyczne mydło

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Brytyjscy inżynierowie z Uniwersytetu w Bristolu wynaleźli substancję, która może pomóc w likwidacji wycieków ropy naftowej. Stworzona przez nich mikstura, złożona z cząsteczek żelaza rozpuszczonych w wodzie zawierającej jony chloru i bromu, jest nazywana magnetycznym mydłem. Można oddziaływać na nią przy pomocy pola magnetycznego. W przeprowadzonym eksperymencie, w którym substancję umieszczono głęboko pod wodą, wykazano, że można ją wydobyć z powrotem na powierzchnię przy pomocy oddziaływania magnetycznego. Właśnie ta właściwość wynalazku może decydować o wykorzystaniu go przy likwidowaniu plam ropy naftowej w sposób niezagrażający środowisku. Wykorzystywane do tej pory środki chemiczne nie dawały takiej możliwości.

Źródło: www.sciencedaily.com

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Jastrząb wzorem dla dronów?
Energooszczędny wąż-robot

Najnowsze artykuły

Menu