Magnetyczny system pomiarowy MPI

artykułyNowości

Nowość firmy Elesa

Rozszerzając grupę wskaźników położenia i obrotów firma Elesa wprowadziła nowy system pomiarowy MPI, bazujący na czujniku magnetycznym. Układ składa się ze wskaźnika położenia MPI-15 oraz liniału magnetycznego M-BAND-10 i może służyć zarówno do pomiarów liniowych, jak i kątowych.

 

Wskaźnik położenia MPI-15 składa się z magnetycznego czujnika położenia, połączonego przewodem z wielofunkcyjnym wyświetlaczem LED. Układ zasilany jest z niezależnego źródła energii, tj. baterii 1.5 VDC, której obudowa jest instalowana poza  wyświetlaczem. Rozwiązanie takie eliminuje konieczność demontażu wyświetlacza w przypadku wymiany baterii.

Wskaźnik MPI-15 umożliwia odczyt mierzonych wartości zarówno w absolutnym, jak i przyrostowym trybie pracy. Możemy też w nim ustawić jednostki miary (milimetry, cale, stopnie), jak również kierunek przyrostu wartości i dokładność jej odczytu.

Pamięć buforowa wyświetlacza zachowuje ustawione parametry pracy w trakcie wymiany baterii.

Liniał magnetyczny M-BAND-10 pomaga w określeniu położenia czujnika magnetycznego.

Dzięki warstwie taśmy samoprzylepnej możemy go łatwo zamocować na wybranym podzespole maszyny. Dodatkowa taśma ochronna zabezpiecza powierzchnię liniału przed uszkodzeniem.

W trakcie pomiaru położenia czujnik magnetyczny przemieszcza się ponad liniałem magnetycznym bez jakiegokolwiek kontaktu z nim. Rozwiązanie takie nie posiada współpracujących, zużywających się elementów, unikamy więc konieczności ich konserwacji.  Bezdotykowa współpraca czujnika z liniałem umożliwia też kompensację nierówności powierzchni jego mocowania. Odległość między czujnikiem a liniałem magnetycznym nie powinna jednak przekraczać 2.5 mm.

Dodatkowo układ odporny jest na działanie wibracji, kurzu, smarów i innych zabrudzeń.

Przy zamawianiu magnetycznego systemu pomiarowego MPI musimy określić zarówno długość potrzebnego liniału, jak i przewodu czujnika magnetycznego.

Poniżej znajduje się link do karty katalogowej z danymi technicznymi i sposobem montażu wskaźnika położenia MPI-15 oraz liniału magnetycznego M-BAND-10:

 

Autor: Krzysztof Stutko

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie ELESA+GANTER znajdują się w nowy katalogu podstawowy 038 (wersja polskojęzyczna) lub na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!

Kontakt:

Centrala: +48 22 737 70 47

Pomoc techniczna: +48 691 772 572 (Krzysztof Stutko)

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Moduły pozycjonujące serii GN 350
Wibroizolacja maszyn – jak zapobiec negatywnemu wpływowi drgań?

Najnowsze artykuły

Menu