Mechaniczny nos

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Robot o nazwie Spot od Boston Dynamics już na dobre zagościł w formie wsparcia dla policji, wojska i służb ratunkowych. Ponadto świetnie spisuje się w Pompejach, gdzie zajmuje się patrolowaniem terenu i wyłapywaniem złodziei zabytków. We wrześniu poprzedniego roku otrzymał udoskonalenie w postaci ruchomej kamery oraz ulepszonych algorytmów poruszania się. Teraz nadchodzi jego kolejne unowocześniona wersja. Jak na prawdziwego psa przystało, robot zostanie wyposażony w nos.

Źródło: YouTube/MFE Inspection Solutions

Dokładnie chodzi o umieszczeniu w urządzeniu detektora gazu FLIR MUVE C360. Za jego pomocą robot będzie mógł wykrywać gaz oraz inne substancje chemiczne. Dane o wycieku będzie przekazywał do operatora drogą radiową. W ten sposób stanie się nieocenionym wsparciem dla ratowników przeszukujących budynki zniszczone przez trzęsienia ziemi. Będzie również pomagał w wykrywaniu niebezpiecznych substancji na lotniskach. Nad detektorem pracuje między innymi dr Justyna Jońca z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej. Prawdopodobnie nowa wersja robo psa trafi na rynek jeszcze w tym roku.

Źródło: www.roboticgizmos.com | Ilustracja: Adlemi Mar on Unsplash

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

NOWOŚĆ! Oczkowy wskaźnik poziomu cieczy do najcięższych zastosowań – seria GN 7440
Latający kurier

Najnowsze artykuły

Menu