Maszyna Jacquarda

artykułyCiekawostki techniczne ze światawynalazcy

W 1752 roku na świat przyszedł konstruktor-wizjoner, którego praca znacząco wpłynęła na rozwój tkactwa. Osobą tą był Joseph Marie Jacquard – wynalazca maszyny do wiązania sieci.  Maszyna Jacquarda ujrzała światło dzienne w 1805 roku. Urządzenie przesmykowe było udoskonaleniem dotychczasowego krosna.


Źródło: YouTube/Kunstweberei Franz

Pozwoliło ono na wprowadzenie tkania wielobarwnego i wzorzystego. Dzięki temu możliwe stało się tkanie dowolnych wzorów bez żadnych ograniczeń. Jacquard nanosił odpowiednie wzory na specjalne karty perforowane, które sterowały tworzeniem przesmyku. W ten sposób jego urządzenie stało się pierwszym w historii urządzeniem z możliwością programowania. W nagrodę za swoje osiągnięcie Jacquard został wynagrodzony stałą rządową pensją oraz procentem od każdej zainstalowanej maszyny. W ciągu kolejnych lat wyprodukowano około jedenastu tysięcy jego maszyn, po czym zaczęto ich dystrybucję najpierw do Anglii, a później na cały świat zaś wynalazca otrzymał kolejną nagrodę – Legię Honorową. Ostatecznie Jacquard zmarł w 1834 roku, jednak na jego cześć tworzone przez jego maszyny tkaniny nazwano tkaninami żakardowymi.

Źródło: Wikipedia

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: , ,
Uchwyty ze składaną rękojeścią serii MPR z Oskarem Wzornictwa!
Robot – kucharz

Najnowsze artykuły

Menu