Maszyna kopiująca

artykuływynalazcy

Duplikator Gestetnera to urządzenie, które zrewolucjonizowało pracę biurową i jest nam dzisiaj znane pod nazwą „kserokopiarka”. Jego twórcą był austriacki wynalazca, David Gestetner, urodzony na Węgrzech w 1854 roku. W młodości pracował na giełdzie, gdzie do jego obowiązków należało sporządzanie kopii działań giełdowych pod koniec dnia. W tamtym okresie kopie sporządzało się ręcznie, co powodowało, że praca była czasochłonna oraz pojawiało się duże ryzyko wystąpienia błędów. Dodatkowo każdą kopię przepisywanego dokumentu trzeba było sprawdzić pod kątem ewentualnych błędów.

duplikator-gestetnera

Duplikator Gestetnera w Muzeum Nauki i Techniki w Belgradzie, źródło: Wikipedia

Gestetner opracował metodę kopiowania za pomocą matrycy. Na początku używał kartki cienkiego papieru pokrytego woskiem, którą zapisywaną specjalnym rylcem. Ten z kolei zostawiał ślad na matrycy. Na nią wylewano tusz, który odbijał ślad na kartce papieru położonej niżej. W ten sposób bardzo szybko można było uzyskać dowolną ilość kopii wymaganych dokumentów. Usprawniło to pracę nie tylko kopistów, ale również partnerów biznesowych, którzy wcześniej musieli sprawdzać każdą z wykonanych kopii. Teraz mieli już pewność, że wszystkie są takie same. Wystarczyło się upewnić, że nie ma błędu na matrycy.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/David_Gestetner

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: , , ,
Flaris Lar 1 – polski odrzutowiec
Polski katamaran napędzany energią słoneczną

Najnowsze artykuły

Menu