Maszyna latająca przy pomocy elektrycznych silników

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Na drogach coraz częściej możemy spotkać samochody z napędem hybrydowym, a kolejne koncerny co jakiś zaś prezentują pojazdy w pełni elektryczne. Dlaczego więc tą samą drogą nie miałoby pójść lotnictwo? Jak często się to dzieje w przypadkach nowych technologii projekt elektrycznego napędu lotniczego nadzorują specjaliści z NASA. Jednym z pierwszych kroków w tej kwestii był udany pionowy start samolotu napędzanego wyłącznie energią elektryczną.

GL-10 Greased Lightning, bo o nim właśnie mowa, jest bezzałogowym samolotem, który wyposażono aż w dziesięć silników. Samo urządzenie jest jak na razie małe i ma zaledwie trzy metry rozpiętości skrzydeł. Jednak nie od razu Rzym zbudowano. Warto jednak nadmienić, że póki co start odbył się z asekuracją specjalnej liny, która miała zabezpieczyć samolot w razie niepowodzenia. Niemniej jednak w związku z powodzeniem eksperymentalnego lotu na jesieni planowany jest start w pełni samodzielny. Nie wiadomo jednak na razie, jaki jest maksymalny pułap samolotu oraz jaki faktycznie będzie jego zasięg. Miejmy nadzieję, że znacznie lepszy niż obecnych samochodów o podobnych silnikach.

Źródło: NASA Langley Research Center

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

MSPO 2014 – Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego
Mechaniczny duet do tworzenia map obiektów

Najnowsze artykuły

Menu