Maszyna przeszczepi włosy w Katowicach

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Katowicka Klinika im. dr Turowskiego może pochwalić się nie lada nowością techniczną. Pojawił się tam jedyny w tej części Europy robot, który będzie zajmował się przeszczepami włosów. Urządzenie o nazwie Artas zostało stworzone przez inżynierów z amerykańskiego Restoration Robotics. Maszyna ma pomagać osobom mającym problemy z łysieniem oraz ofiarami wypadków i poparzeń.

Źródło: YouTube/CRINEO – Greffe de cheveux / implants capillaires à Mars

ARTAS jest również jedynym na świecie urządzeniem, które samodzielnie dokonuje analizy głowy pacjenta. Robot najpierw pobiera włosy ze skóry pacjenta, a następnie przygotowuje miejsca, w których ma być przeprowadzony przeszczep. Dodatkowo jest w stanie samemu określić, które włosy nadają się do pobrania, a które należy odrzucić. Dopiero wtedy technicy dokonują wszczepienia włosów w miejsca, które robot oznaczył małymi nakłuciami. Robot charakteryzuje się dużą precyzją i pozwala na znaczące zmniejszenie czasu jaki wymagany jest na zabieg. ARTAS w odróżnieniu od wcześniejszych metod nie pozostawia na głowie pacjenta blizn oraz, co bardzo ważne, nie odczuwa zmęczenia. Jest to niezwykle ważne ponieważ zabieg przeszczepu włosów trwa zazwyczaj około 8 godzin.

Źródło: Interia | Ilustracja: YouTube/CRINEO – Greffe de cheveux / implants capillaires à Mars

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: , ,
Samoprzylepne karteczki nie tylko dla inżynierów
Malutka maszyna towarzyszem życia?

Najnowsze artykuły

Menu