Maszyna do sprzątania kosmicznych śmieci

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Agencje kosmiczne już od jakiegoś czasu starają się rozwiązać problem nadmiaru kosmicznych śmieci. Najnowszą propozycją w tym zakresie jest zastosowanie urządzenia o nazwie ClearSpace-1 stworzonego przez Europejską Agencję Kosmiczną.


Źródło: YouTube/Amaze Lab

Maszyna ma się zająć usuwaniem tak zwanych satelit zombie. W tej chwili szacuje się, że wokół ziemi krąży około trzech tysięcy tego typu obiektów. Urządzenie wyposażone jest w cztery ramiona, za pomocą których będzie chwytać zabłąkane satelity. Następnie obierze kurs na Ziemię i spali się w atmosferze wraz z przechwyconym obiektem. W ramach testów urządzenie ma sprzątnąć ważącego 100 kg satelitę Vespa. Jeżeli misja przebiegnie pomyślnie, to twórcy skupią się nad tym, jak obniżyć koszty wysłania takich sprzątaczy na orbitę. Na przykład przy wykorzystaniu pojazdów mogących po wystrzeleniu urządzenia ClearSpace wrócić na Ziemię. Tego typu rakiety testuje obecne firma Space X i możliwe, że w przyszłości będą one bardzo pomocne w akcji sprzątania okolic naszej planety.

Źródło: spacewatch.global | Ilustracja: PIRO4D z Pixabay

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Nowe łączniki z blokadą przesuwu od ELESA+GANTER
Sklep obsługiwany przez roboty

Najnowsze artykuły

Menu