Maszyna zasadzi drzewa

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Problem ponownego zalesienia lasów deszczowych jest dużym wyzwaniem. Dlatego ludzie coraz chętniej sięgają po technologię w celu wsparcia tego procesu. Jednym z ciekawszych urządzeń, które już się tym zajmują, jest YuMi stworzony przez ABB Robotics.

Źródło: YouTube/ABB

Urządzenie posiada dwa ramiona, za pomocą których najpierw wykopuje dół, następnie zasadza w nim nowe drzewo i przysypuje warstwą ziemi. Robot został umieszczony na lekkim szkielecie. Dzięki temu, jego przenoszenie, szczególnie w nierównym terenie, jest łatwe. YuMi jest w stanie zabrać ze sobą pojemnik zawierający około 620 sadzonek. Posadzenie jednej zajmuje mu zaledwie kilka sekund. Po zaprogramowaniu robot wykonuje pracę samodzielnie, jednak po jej zakończeniu wymaga już pomocy człowieka w powrocie do miejsca, skąd zostanie przewieziony dalej lub do załadowania nowej porcji sadzonek. Robot już dzisiaj ze sporym powodzeniem pracuje na terenach peruwiańskich lasów deszczowych. W przyszłości mógłby zostać wprowadzony na terenie całej Amazonii.

Źródło: www.trendhunter.com | Ilustracja:  Eyosias G on Unsplash

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Nowość! Zestawy kołowe ze stopką wahliwą z serii RLE
Mechaniczny relaks

Najnowsze artykuły

Menu