Maszyna zmieniająca kształt

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Wyobraźcie sobie, że niewielki, autonomiczny pojazd porusza się po lądzie. Następnie maszyna przekształca się w obiekt latający i dalszą drogą pokonuje w locie. Nad takim wynalazkiem pracują naukowcy z Virginia Tech pod kierownictwem Michaela Bartletta. Opracowali materiał, który mógłby zmienić kształt, utrzymać go, a na koniec powrócić do pierwotnego ustawienia.

Źródło: YouTube/Virginia Tech Mechanical Engineering

Aby osiągnąć taki efekt wspomniani naukowcy stworzyli endoszkielet zbudowany ze stopu metalu o niskiej temperaturze topnienia i zamknęli go w gumowej osłonie, wewnątrz której płynny metal mógłby przyjąć wymagany kształt. Metal topi się już w temperaturze 60°C. W celu podniesienia temperatury, wewnątrz powłoki umieszczono specjalne grzejniki, które wyglądem przypominają cienkie włosy. Stworzona technologia pozwala również na naprawy pękniętych elementów – można to osiągnąć poprzez wielokrotne topienie metalu. Technologia zmiany kształtu jest dopiero w powijakach, ale jej twórcom już udało się zmontować prototyp drona zmieniającego się z naziemnego w powietrzny oraz małą łódź podwodną.

Źródło: roboticsandautomationnews.com | Ilustracja: Alvaro Pinot on Unsplash

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Robot pomoże w magazynie
Nowość! Trzpienie ustalające z funkcją kasowania luzu GN 7336.7 i GN 7336.8

Najnowsze artykuły

Menu