Maszyny w teatrze, czyli bujne życie Jordaki Kuparentki

artykuływynalazcy

Dzisiaj w naszym cyklu poświęconym wynalazcom, chcemy przybliżyć wam osobę Jordaki Kuparentki. Urodził się w 1784 roku w Rumunii, ale większość życia spędził w Polsce. Był przedsiębiorcą teatralnym, a także jednym z pionierów awiacji. Kuparenko zajmował się lotami balonem.

„Afisz lotu balonem z Foksal Jordakiego Kuparenki” autorstwa Jordaki Kuparentko 1808 - Bibliothèque nationale de France - id: N8509446. Licencja Domena publiczna na podstawie Wikimedia Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Afisz_lotu_balonem_z_Foksal_Jordakiego_Kuparenki.jpg#/media/File:Afisz_lotu_balonem_z_Foksal_Jordakiego_Kuparenki.jpg

Afisz lotu balonem z Foksal Jordakiego Kuparenki” autorstwa Jordaki Kuparentko 1808 – Bibliothèque nationale de France – id: N8509446. Licencja Domena publiczna na podstawie Wikimedia Commons.

Jako pierwsza osoba w Polsce w 1808 roku dokonał pomiarów meteorologicznych podczas jednego z takich lotów. Kuparentko znalazł się również w Księdze Rekordów Guinnessa jako wynalazca spadochronu. Podczas jednego z lotów balon, który skonstruował, zapalił się, zaś wynalazca uratował się dzięki stworzonemu przez siebie spadochronowi, za co po raz kolejny znalazł się w Księdze Rekordów. Zajmował się również konstruowaniem mechanizmów poruszających teatry lalkowe. Jeden z takich mechanizmów był nawet prezentowany na wystawie wynalazków w Paryżu. Stworzył również instrument muzyczny nazwany buzutonem – rodzaj katarynki składającej się z mosiężnych trąb i miechów. Uznawany jest również za wynalazcę prototypu karabinu maszynowego.

Źródło: Wikipedia

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags:
Gaszenie pożaru ogniem
Lewitujący element

Najnowsze artykuły

Menu