Mechaniczna ośmiornica

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Przyznajcie się, kto chciałby mieć elektroniczne macki jak Dr. Octopus? Za sprawą niemieckich inżynierów już niedługo będziemy mogli sobie takie sprawić. Niemiecka firma Festo stworzyła robota inspirowanego sposobem poruszania się podejrzanym u ośmiornic.


Źródło: YouTube/FestoHQ

Z tej firmy pochodzi już kilka robotów naśladujących stworzenia obserwowane w przyrodzie, np. kangura, owady czy meduzy. Teraz dołącza do nich BionicCobot. Jest to chwytak oparty na zasadzie działania ośmiornicy. Ramie wykorzystując tzw. algorytm SI uczy się integracji z człowiekiem i stara się przewidywać jego działania. Wszystko po to, aby w jak największym stopniu pomagać ludziom w wykonywaniu pracy. Urządzenie stworzono z silikonowych kompozytów oraz specjalnych przyssawek. BionicCobot ma nam zapewnić nie tylko możliwość podnoszenia dużych ciężarów, ale też ułatwić prace wymagające dużej precyzji. Twórcy wynalazku planują, by takie urządzenia obsługiwały w niedalekiej przyszłości stacje ładowania elektrycznych samochodów. Wydaje się jednak, że mechaniczna ośmiornica znajdzie zastosowania także w innych dziedzinach, także w przemyśle.

Źródło: Festo | Ilustracja: YouTube/FestoHQ

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: , ,
Trzpienie ustalające – seria GN 721 z nowym mechanizmem blokady
Wybuchowy konstruktor

Najnowsze artykuły

Menu