Mechaniczne wsparcie dla strażaków

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Specjaliści z Włoskiego IIT-Istituto Italiano di Tecnologia stworzyli niedawno humanoidalnego robota o swojskiej nazwie WALK – MAN, który będzie wspierał w pracy strażaków.

Źródło: YouTube/Istituto Italiano di Tecnologia

Robot ma 185 cm wysokości i waży 102 kg. Jego pierwsza wersja powstała w 2015 roku. Od tamtej pory został ulepszony oraz „odchudzony” o ponad 30 kg. Został też wyposażony w specjalne czujniki laserowe pozwalające na identyfikacje źródła ognia. Ponieważ maszyna ma wytrzymywać wysokie temperatury, została uzbrojona w osłony wykonane z kompozytów i ze stopów magnezu. Robot będzie sterowany zdalnie, a specjalne kamery maja przekazywać obraz do operatora. Akumulatory zamontowane w WALK – MANie pozwalają na dwugodzinna pracę. Dodatkowo maszyna będzie mógła podnosić przedmioty o wadze nie przekraczającej 10 kg. Oczywiście robot potrafi również pokonywać przeszkody. WALK – MAN nie jest jeszcze gotowym produktem. Prace nad jego ulepszeniem oraz usprawnieniem cały czas trwają. Zaangażowani są w nie inżynierowie z różnych krajów Europejskich.

Źródło: spectrum.ieee.org | Ilustracja: freeimages.com / Patrick Nijhuis

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Elementy antywibracyjne DVF do zastosowań w przemyśle spożywczym i medycznym
Ruszają prace nad powstaniem pierwszego odcinka Hyperloop

Najnowsze artykuły

Menu