Mechaniczny avatar

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Jeszcze kilkanaście lat temu dużym wyzwaniem dla inżynierów było stworzenie robota, który mógłby samodzielnie stać. Teraz mamy już roboty, które w bardzo wierny sposób naśladują nie tylko chodzenie, ale tez wiele innych ruchów i gestów. Japońska firma Meltin zaprezentowała swojego nowego robota o nazwie MELTANT-α. Tym co go wyróżnia jest fakt, że jest to robot będący awatarem człowieka.

Źródło: YouTube/MELTIN MMI

Za jego pomocą możemy odczuwać to, co dzieje się z robotem, np. poczuć wagę podnoszonych ciężarów. Sterowanie odbywa się za pomocą gogli VR oraz czujników, które w czasie rzeczywistym przenoszą ruchy operatora. Tajemnicą bardzo precyzyjnych ruchów są specjalne włókna polimerowe, których zadaniem jest naśladowanie ludzkich ścięgien. Projekt powstaje w ramach konkursu zorganizowanego przez fundację X-Prize. Co prawda konkurs trwa do 2021 roku, jednak dzieło z Meltin jest obecnie najpoważniejszym kandydatem do wygranej. Szczególnie, że przez najbliższe 3 lata będzie w nim można wprowadzić spora ilość ulepszeń.

Źródło: earth-chronicles.com | Ilustracja: fotolia.com/iaremenko

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Mechaniczna ryba
Nowa forma transportu

Najnowsze artykuły

Menu