Mechaniczny duet do tworzenia map obiektów

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Przedstawiamy wynalazek, który może uratować wiele osób oraz być bardzo pomocny naukowcom. Mowa o specjalnych robotach, które za pomocą sygnału wifi potrafią prześwietlać ściany. Stworzyli je inżynierowie z uniwersytetu w Santa Barbara. Jak na razie wynalazek nie doczekał się własnej nazwy.

Roboty poruszają się w parach. Skanują obszar, na którym pracują i wysyłają do siebie sygnały za pomocą nadajników WiFi. Wykorzystując to, że fale radiowe przechodzą przez pewne obiekty w różnych stopniach, roboty są w stanie stworzyć bardzo dokładną mapę skanowanego terenu i zasugerować ratownikom, gdzie mogą znajdować się ofiary katastrof, na przykład przysypane przez lawiny czy też znajdujące się w zawalonych budynkach. W ten sam sposób mogą być wykorzystywane przez archeologów podczas poszukiwań obiektów na wykopaliskach. Wykonana mapa ma margines błędu rzędu zaledwie 2 centymetrów. W przyszłości planuje się stworzenie nieco mniejszych tego typu maszyn, mogących służyć do szybkiego diagnozowania różnych chorób. Szacowana cena jak na razie jest nieznana.

Źródło: http://www.ece.ucsb.edu/

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: , ,
Maszyna latająca przy pomocy elektrycznych silników
Józef Bożek, czyli polski Stephenson

Najnowsze artykuły

Menu