Mechaniczny mini-gepard

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

MIT już jakiś czas temu zaprezentowało swojego robo – geparda. Teraz inżynierowie stworzyli nową wersję tego robota. Nazwano go MiniCheetah. Robot waży zaledwie 9 kg i potrafi się poruszać z prędkością do 12 km/h.


Źródło: YouTube/Massachusetts Institute of Technology (MIT)

Jego dużym atutem jest system nawigacji oparty na kamerach. MiniCheetah jest także wyposażony w mechanizmy, dzięki którym radzi sobie z kopaniem czy szturchaniem. Potrafi także pokonywać przeszkody oraz wykonywać skoki. Robot, podobnie jak inne tego typu urządzenia, ma znaleźć zastosowanie podczas akcji ratunkowych – m.in. może pomagać przy odnajdywaniu osób uwięzionych pod gruzami. Tego typu maszyny będą również wykorzystywane podczas sprawdzania niebezpiecznych terenów, zanim wejdą na nie ludzie. Po odpowiednich modyfikacjach ma być również wykorzystany do usuwania skutków katastrofy w Fukushimie. Wtedy też urządzenie przejdzie swoje najtrudniejsze i prawdopodobnie ostatnie testy. MiniCheetah znajdzie również zastosowanie jako dostawca przesyłek. Roboty zostały już zamówione przez firmę Amazon, która ma je wykorzystać w roli kurierów.

Źródło: spectrum.ieee.org | Ilustracja: Hans Braxmeier z Pixabay

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Autonomiczny kurier-robot
Jak uzyskać płynną regulację położenia kątowego głowicy etykietującej przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej sztywności?

Najnowsze artykuły

Menu