Mechaniczny górnik na Marsie

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

NASA zaprezentowała właśnie swój wkład w plany podboju Marsa w postaci łazika, za pomocą którego zostanie zainicjowane górnictwo na Czerwonej Planecie. Urządzenie nazwano RASSOR.

Źródło: YouTube/NASAKennedy

Robot został zaprojektowany tak, aby działał w warunkach obniżonej grawitacji. RASSOR waży zaledwie 45 kg i jego głównym zadaniem będzie odzyskiwanie wody z gruntu. Posłuży do tego reaktor do odparowywania i skraplania wody. Urządzenie przystępuje do tego działania po pobraniu 18 kg gruntu. Woda ma być przeznaczona do picia przez astronautów, ale także będzie poddawana ekstrakcji. W ten sposób uzyskany zostanie wodór i tlen, którym będą zasilane inne urządzenia. Ekstrakcja pomoże również uzyskać paliwo do rakiet. Pierwsze tego typu łaziki mają być wysłane na Marsa jeszcze przed rozpoczęciem misji załogowych. RASSOR i jego praca ma być podstawą do tego, aby umożliwić podróż powrotną z Marsa na Ziemię.

Źródło: technology.nasa.gov | Ilustracja: fotolia/nasa_gallery

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Kwantowy kompas zastąpi GPS?
Robot sprzątający

Najnowsze artykuły

Menu