Robot do odstraszania skrzydlic

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

W morzach i oceanach czai się wiele niebezpieczeństw. Przykładem mogą być skrzydlice żyjące w rafach koralowych. Ryby te z powodu ostrych kolców stanowią zagrożenie zarówno dla nurków jak i turystów. Dlatego inżynierowie z Politechniki w Worchester opracowali specjalnego robota, który miałby patrolować rafy koralowe i przeganiać z nich szkodliwe i niebezpieczne gatunki.

Źródło: YouTube/Worcester News Tonight

Urządzenie wyposażone jest w algorytmy pozwalające na identyfikacje stworzeń morskich. W ten sposób może pracować samodzielnie bez konieczności sterowania przez operatora. Jeżeli rozpozna zagrożenie, przestępuje do działania, czy kłucia za pomocą jednego z ośmiu wypuszczanych „włóczni”. Nie wiadomo, kiedy urządzenie trafi do użytku. Na razie jego twórcy pracują nad systemem nawigacji oraz tworzenia map terenu. Docelowo robot ma stać na straży znikającej coraz szybciej Wielkiej Rafy Koralowej. W ten sposób będzie można podjąć działania mające na celu jej zachowanie bez konieczności ingerencji ludzi.

Źródło: www.wpi.edu | Ilustracja: fotolia.com/Sven Bachstroem

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Zawiasy GN 7237 – do wewnętrznego montażu z kątem otwarcia 180°
Dron, który nie potrzebuje akumulatorów

Najnowsze artykuły

Menu