Mechanizmy przesuwu

artykułypolecane produkty

Uzupełnienie grupy łączników do profili

Mechanizmy przesuwu stanowią funkcjonalne uzupełnienie grupy łączników do rur i profili kwadratowych („Łączniki do profili” – artykuł z poprzedniego wydania naszego Newslettera – http://www.elesa-ganter.info.pl/laczniki-do-profili/).

Układy przestrzenne tworzone na bazie profil i łączników umożliwiają tworzenie połączeń zarówno stałych jak i przestawnych. Nie dają jednak możliwości płynnej regulacji położenia mocowanych w nich elementów. Tę właśnie funkcję pełnią mechanizmy przesuwu. Odpowiednio dobrane średnice mechanizmów oraz szeroka gama elementów dodatkowych dają możliwość dowolnej konfiguracji połączeń profil – łącznik – mechanizm przesuwu oraz precyzyjnego odczytu położenia elementu regulowanego.

Budowa

Mechanizm przesuwu składa się ze śruby trapezowej (z nakrętką prowadzącą) osadzonej obustronnie w łożyskach kulkowych w profilu o przekroju okrągłym. Na nakrętce prowadzącej zamocowany jest wodzik przesuwający się liniowo w szczelinie wyfrezowanej w profilu okrągłym. Wodzik umożliwia zamocowanie elementu regulowanego poprzez jeden ze specjalnie przystosowanych łączników zabezpieczając jednocześnie nakrętkę prowadzącą przed obróceniem.

Opcje

Standardowe mechanizmy przesuwu można podzielić na trzy grupy:
GN 291 – śruba trapezowa z gwintem prawoskrętnym LUB lewoskrętnym ( króciec napędowy z jednej lub obu stron),

GN 292 – śruba trapezowa z gwintem prawoskrętnym I lewoskrętnym tzw. śruba rzymska ( króciec napędowy z jednej lub obu stron),

mechanizmy przesuwu - gn292

GN 293 – dwie niezależne śruby trapezowe z gwintem prawoskrętnym LUB lewoskrętnym zabudowane w jednym mechanizmie przesuwu ( króćce napędowe z obu stron).

Możliwe są również wykonania niestandardowe mechanizmów przesuwu. W celu uzyskania bliższych informacji prosimy o kontakt działem sprzedaży Elesa+Ganter..

Odczyt położenia elementu przesuwanego może być realizowany na dwa sposoby:
– za pomocą specjalnie wygrawerowanej (na profilu okrągłym mechanizmu przesuwu) skali – GN 299
– poprzez zamontowanie na króćcu napędowym odpowiedniego wskaźnika położenia DD52 (zainstalowanie wskaźnika na króćcu umożliwia specjalny zestaw montażowy GN 294).

Zastosowania

Mechanizmy przesuwu stosowane są do tworzenia układów mocowania elementów urządzeń, wymagających płynnej (jedno lub wieloosiowej) regulacji. Grupa zestandaryzowanych elementów regulacyjnych (mechanizmy) w połączeniu z grupą elementów mocujących (łączniki) daje możliwość tworzenie kompletnych rozwiązań przy jednoczesnym zachowaniu elastyczności w ich konfiguracji. Taka funkcjonalność jest szczególnie pożądana przy produkcji urządzeń specjalnych, każdorazowo dopasowywanych do indywidualnych wymagań odbiorcy.

Poniżej przedstawiamy kilka przykładów aplikacji mechanizmów przesuwu:

Autor: Krzysztof Stutko
Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o zaprezentowanych produktach znajdują się w katalogu – Łączniki do Profili (dodatek) lub na stronie: www.elesa-ganter.pl
Strony katalogowe opisywanych mechanizmów przesuwu:

Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów na stronie:
https://www.elesa-ganter.pl/zamow-katalog/

Kontakt:
Centrala: +48 22 737 70 47
Pomoc techniczna: +48 691 772 572 (Krzysztof Stutko)

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Dociski o zwiększonej trwałości – LONGLIFE
Napinacze suwakowe ciągnąco-pchające

Najnowsze artykuły

Menu