Medyczna ośmiornica

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Prowadzenie operacji na pacjencie, który znajduje się wiele kilometrów od lekarza nie jest już w tej chiwli niczym nowym. Rozwój technologiczny powoduje, że już niedługo zdalne operacje staną się czymś powszechnym. Kolejnym wynalazkiem, który może się do tego przyczynić jest mechaniczna macka wzorowana na odnóżach ośmiornicy. Dzięki dużej elastyczności umożliwia wykonywanie trudnych manewrów na niewielkiej przestrzeni.


Źródło: Youtube/SciNews

Urządzenie zostało stworzone przez inżynierów z Sant’Anna School of Advanced. Samo urządzenie składa się z dwóch modułów oraz trzech stawów, w które pompowane jest powietrze. Wszystko pokryte jest szczelnym pokrowcem. W zależności od tego, ile powietrza zostanie wtłoczone do środka, poszczególne elementy urządzenie będą sztywnieć lub się rozluźniać. Urządzenie jest w stanie wykonać skręt ramienia nawet do 255 stopni. Jest również w stanie zwiększyć swoją długość o 200 procent. Twórcy urządzenia twierdzą, że ramie jest niezwykle precyzyjne. Teraz jednak wynalazek musi przejść serie testów klinicznych, które potrwają jeszcze kilka lat, a po tym, jeżeli wszystko pójdzie pomyślnie, dopiero zostanie wprowadzone do powszechnego użytku.

Źródło: livescience.com

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: , , , ,
Elektrownia w chodniku
Burzliwa historia maszyny do szycia

Najnowsze artykuły

Menu