Mikrobot w twoim organizmie?

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Samo podanie leku nie zawsze rozwiązuje problem. Są schorzenia, w których równie istotne jest precyzyjne dostarczenie lekarstwa w organizmie. I właśnie takie zadanie zostało postawione przed inżynierami z Uniwersytetu Purdue. Stworzyli oni mikrobota, niemal niewidocznego ludzkim okiem, którego zadaniem jest pomaganie w leczeniu schorzeń.

Źródło: YouTube/Purdue University Mechanical Engineering

Średnica urządzenia odpowiada grubości kilku ludzkich włosów. Dzięki swoim małym rozmiarom może swobodnie przemieszczać się po organizmie. Zasada jego ruchu polega na wykonywaniu obrotów, dzięki temu zmniejsza się prawdopodobieństwo, że urządzenie zablokuje się w jakimś zakamarku ludzkiego ciała. Mikrobot będzie w stanie dostarczyć lek dokładnie tam, gdzie chcemy. Sterowanie nim odbywa się z zewnątrz za pomocą pola magnetycznego. W ramach testów robot miał za zadanie przekazać lek do chorego jelita. W przyszłości planuje się, aby działał również w innych obszarach organizmu. Co istotne, sterowanie za pomocą pola magnetycznego nie ma żadnego wpływu na organizmy. Na razie wszelkie testy przeprowadzano na modelach. Przebiegły idealnie, ale na razie nie wiadomo kiedy technologia zostanie zastosowana na ludziach.

Źródło: Purdue University | Ilustracja: Alexandra Lee on Unsplash

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Przyłbice ochronne z pokrętłami VCT – case study Moonroo Cover
Robot kurier pod twoimi drzwiami

Najnowsze artykuły

Menu