Mikroroboty oczyszczą wodę

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Wprawdzie na większej powierzchni Ziemi występuje woda, jednak dostęp do zasobów zdatnych do picia wciąż nie jest łatwy w różnych regionach świata. Naukowcy od lat głowią się, jak tę sytuacje poprawić. Teraz opracowali nowe, mechaniczne narzędzie, które może pomóc w oczyszczaniu źródeł wody z zanieczyszczeń i bakterii.

Źródło: YouTube/SciNews

Grupa naukowców opublikowała właśnie w piśmie „ACS Applied Materials and Interfaces” prace na temat efektów swoich działań. Stworzyli oni mikrorobota o nazwie Janus. Jest on wykonany z magnezu, złota, żelaza i mikrocząstek srebra. Wrzucony do wody Janus wywołuje reakcję magnezu z wodą, dzięki czemu powstają pęcherzyki wodoru, które odpychają urządzenie. Napędzany w ten sposób robot, poruszając się, zbiera napotkane bakterie, które przyklejają się do warstwy złota, po czym są wchłaniane przez elementy srebrne. Magnez wystarcza robotom na około 20 minut zasilania, ale w tym czasie są w stanie pozbyć się nawet 80% bakterii ze zbiornika, w którym się znajdują. Można już w tej chwili zaryzykować stwierdzenie, że Janus jest jednym z najbardziej skutecznych wynalazków wykorzystującym technologie mikrocząstek srebra.

Źródło: phys.org | Ilustracja: YouTube/SciNews

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: , , ,
Robot monitorujący elektrownię
Podniebna, autonomiczna taksówka

Najnowsze artykuły

Menu