Modyfikacja łączników do mechanizmów przesuwu

artykułyłącznikiNowościPorady techniczne

Firma Elesa+Ganter w sposób ciągły dąży do rozwoju istniejących grup produktowych. Założenie to  realizuje poprzez wprowadzanie nowości oraz dokonując modyfikacji technicznych istniejących już produktów. W oparciu o dotychczasowe doświadczenia dotyczące łączników oraz mechanizmów przesuwu, wprowadzono nowy typ tulei ślizgowych stosowanych w łącznikach montowanych jako wózki mechanizmów przesuwu serii GN 291, GN 292, GN 293 (rys. 1).

łączniki na mechanizmach przesuwu

Rys. 1. Zamontowane łączniki na mechanizmach przesuwu

Oferowane łączniki są wykonywane z aluminium bądź stali nierdzewnej. Wyposażone zostały w otwory d4, umożliwiające montaż do wodzika mechanizmu przesuwu za pomocą śrub z łbem imbusowym. Dodatkowo łączniki posiadają mechanicznie obrabiane otwory zaciskowe d1 i d2 oraz śruby do regulacji stopnia zacisku (rys. 2). Standardowo nowe łączniki są rekomendowane do mechanizmów przesuwu i występują w dwóch wersjach:

  • „B” – z otworem zaciskowym bez tulei ślizgowej
  • „G” – z otworem zaciskowym z tuleją ślizgową

Budowa oraz montaż łącznika serii GN 132.2

Rys. 2. Budowa oraz montaż łącznika serii GN 132.2

Modyfikacja polega na zmianie materiału, z którego wykonuje się tuleję ślizgową. Dotychczasowe elementy ślizgowe są wykonane z poliamidu PA. W nowej wersji łącznika poliamid PA zastąpiono teflonem PTFE (rys. 3). Materiał ten charakteryzuje się:

  • bardzo wysoką odpornością cieplną (-200⁰C do +260⁰C),
  • brakiem chłonności wody,
  • bardzo niskim współczynnikiem tarcia.

Połączenie tych cech powoduje, że łączniki w wersji „G” znacznie lepiej poradzą sobie w zarówno w standardowych aplikacjach jak i tych bardziej wymagających. Przykładem zastosowań może być regulacja głowicy etykietującej w etykieciarkach lub system regulacji przylg w maszynie formującej wkłady do filtrów powietrza.

Rys. 3 Łącznik GN 146.1 (po prawej stronie wersja po modyfikacji)

Rys. 3. Łącznik GN 146.1 (po prawej stronie wersja po modyfikacji)

Nowy typ łączników będzie wprowadzany do sprzedaży sukcesywnie. Obecna wersja dostępna będzie do wyczerpania zapasów magazynowych. Stare i nowe tuleje ślizgowe nie mogą być stosowane zamiennie, ponieważ zmodernizowany model łącznika posiada inne gniazdo montażowe.  W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu z działem technicznym Elesa+Ganter.

Link do stron katalogowej znajduje się poniżej:

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu:

Katalog podstawowy 048 (wersja polskojęzyczna)

lub na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!

Kontakt:

Centrala: +48 22 737 70 47

Pomoc techniczna: +48 885 020 800

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Uchwyty M.1053-SST i M.1053-P-SST do osłon podwójnych i pokryw
Nowa witryna Elesa+Ganter

Najnowsze artykuły

Menu