Największa turbina wiatrowa

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Na terenie Wielkiej Brytanii powstaje największa turbina wiatrowa. Za przedsięwzięcie odpowiada firma General Electric Renewable Energy. Turbina otrzymała nazwę Haliade-X. W zamyśle ma dysponować mocą rzędu 12 MW i rocznie wytwarzać aż 67 GWh. W praktyce oznacza to, że jedna turbina zasili 16 tysięcy domów.

Źródło: YouTube/GE Renewable Energy

Oczywiście będzie tez imponować rozmiarami. Heliade-X będzie miała 206 metrów wysokości, a jej łopaty  będą miały 107 metrów długości każda. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to urządzenie zostanie uruchomione za 3 lata. Dla porównania, największa obecne turbina jest o 40 metrów niższa. Może się jednak okazać, że brytyjska turbina będzie krótko dzierżyła palmę pierwszeństwa. Inżynierowie ze Stanów Zjednoczonych planują bowiem wybudowanie turbiny o wysokości blisko 500 metrów i znacznie wydolniejszej od Heliade-X. Ma zasilić aż 50 tysięcy domostw. Być może już niedługo zamiast farm z turbinami wiatrowymi będziemy mogli obserwować pojedyncze urządzenia, ale o imponujących rozmiarach.

Źródło: www.construction21.org | Ilustracja: fotolia.com/Tomasz Zajda

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Robot zamiast psa w domu?
Robot barista

Najnowsze artykuły

Menu