Najwyższe na świecie turbiny wiatrowe

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

W miejscowości Gaildorf, niedaleko Stuttgartu powstały najwyższe na świecie turbiny wiatrowe. Cztery ogromne wiatraki dysponują mocą 3,4 MW. Licząc z łopatami wirników mają zaś po 246,5 metra wysokości każdy.

Źródło: YouTube/Naturstromspeicher Gaildorf

Jest to niecałe 10 metrów wyżej niż Pałac Kultury i Nauki razem z iglicą. W urządzenia zastosowano przekształtniki energetyczne wyprodukowane przez polski oddział firmy ABB zlokalizowany w Aleksandrowie Łódzkim. Same turbiny działają wespół z elektrownią szczytowo – pompową. Wokół wiatraków znajdują się zbiorniki wodne o pojemności 40 tysięcy metrów sześciennych każdy. W przypadku silnego wiatru woda tłoczona jest do wiatraków z oddalonego o 5 km jeziora. Zaś przy bezwietrznej pogodzie zbiorniki są opróżniane przechodząc po drodze przez elektrownię wodną. Cała instalacja jest w stanie zmagazynować 70 MWh.

Źródło: newatlas.com | Ilustracja: YouTube/Naturstromspeicher Gaildorf

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Płynne ruchy robota
Maszyna wykona salto do tyłu

Najnowsze artykuły

Menu