Nietypowy dom z lodu

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Grupa Inżynierów z Wiedeńskiego Uniwersytetu Technologicznego zaprojektowała I wykonała budynek z lodu stosując nowatorskie rozwiązania. Lód ma tę właściwość, że poddany odpowiedniemu naciskowi zmienia swój kształt nie pękając. Naukowcy skupili się na tym zjawisku i opracowali konstrukcję złożoną z grubych na 20 cm tafli lodu, które zostały wygięte w łuk pod własnym ciężarek przy pomocy drewnianych podpór. Przygotowane w ten sposób tafle oparto o drewniane rusztowanie. Gdy wszystkie znalazły się na swoim miejscu, rusztowanie usunięto. Tę oryginalną konstrukcję ustawiono w pobliżu  Hotelu Alpina w Obergurlgu (Austria). W tej chwili pełni ona rolę baru. Wynalazek może znaleźć zastosowanie w obiektach użyteczności publicznej położonych w rejonach, w których dominuje odpowiednio niska temperatura.

Źródło: www.sciencedaily.com

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Mimoza inspiruje inżynierów
Maraton robotów

Najnowsze artykuły

Menu