Jak w nietypowy sposób wykorzystać wskaźniki położenia?

artykułyPorady technicznewskaźniki położenia

Wskaźniki położenia serii DD to urządzenia mechaniczne, przeznaczone do wskazywania aktualnej pozycji w różnego typu mechanizmach maszyn. Typowe, znane wszystkim zastosowanie tej serii wskaźników to ręczne regulacje podzespołów w mechanizmach typu śruba-nakrętka, gdzie wskaźnik pokazuje liniową zmianę położenia nakrętki względem śruby. Istnieją jednak sytuacje, w których ze względu na złożoność wymagań nie da się go zastosować.

Wskaźniki położenia serii DDRys. 1. Wskaźniki położenia serii DD

Z takim właśnie przypadkiem spotkaliśmy się u jednego z naszych klientów, który potrzebował stworzyć precyzyjny układ wskazania wartości przepływu w zaworach, którymi reguluje się skład mieszanki gazów wymaganej w palniku. Firmie zależało na osiągnięciu doskonałej precyzji regulacji oraz stałości zasilania palnika. Sytuacja była o tyle skomplikowana, że ze względu na małą ilość miejsca w zabudowie nie było możliwości zastosowania rekomendowanych do tego typu aplikacji wskaźników obrotów serii GA.

Wskaźniki z serii GA (rys. 2) służą do zliczania obrotów śrub w ręcznych układach regulacji, przedstawiając aktualną wartość nastaw na odpowiednio wyskalowanej tarczy. Wskaźnik tego typu umożliwiałby precyzyjne wskazanie w jakim stopniu dopływ mediów jest otwarty lub zamknięty. Jednak z uwagi na ograniczoną ilość miejsca w zabudowie nasz klient zdecydował się na proponowane przez nas rozwiązanie.

Standardowy wskaźnik obrotów (GA11)

Rys. 2 Standardowy wskaźnik obrotów (GA11)

W tym konkretnym przypadku nasz Doradca Techniczny zaproponował wykorzystanie wskaźników położenia serii DD (Rys. 1), które pomimo innego przeznaczenia, mieściły się w dostępnej przestrzeni.

Standardowy cyfrowy wskaźnik położenia DD51Rys. 3. Standardowy cyfrowy wskaźnik położenia DD51

Problemem do rozwiązania w tym przypadku był jednak sposób ich mocowania.

Standardowy sposób mocowania wskaźników serii DD51 przebiega następująco:

  1. W korpusie urządzenia (rys. 4 ), w odległości 22 mm od osi wrzeciona, nawiercamy otwór Ø 6 mm na głębokość 10 mm
  2. Ustawiamy wrzeciono w pozycji zerowej
  3. Zakładamy na wrzeciono wyzerowany wskaźnik i upewniamy się, czy kołek wystający z tylnej części obudowy trafił w otwór
  4. Dokręcamy wkręt zabezpieczający na stalowej tulei wskaźnika do wrzeciona

Sposób montażu wskaźnika serii DD51Rys. 4. Sposób montażu wskaźnika serii DD51

Zamocowany w ten sposób wskaźnik, przetwarza ruch obrotowy na wskazanie „cyfrowe” poprzez układ przekładni zębatych, pomiędzy zamocowaną na stałe obudową, a obracającą się wraz z wrzecionem tulejką. Taki montaż nie był jednak możliwy w tym przypadku, gdyż wrzeciono zaworu w trakcie regulacji przepływu wysuwa się, bądź wsuwa w jego korpus. Powodowałoby to więc z jednej strony wysuwanie się korpusu wskaźnika z płyty zaworu, a z drugiej, blokowanie możliwości wkręcania wrzeciona.

Rozwiązaniem okazało się zastosowanie specjalnie przygotowanej płyty montażowej oraz wałka redukcyjnego z naciętym rowkiem prowadzącym (Rys. 5).

Modyfikacja sposobu montażu wskaźnika serii DDRys. 5 Modyfikacja sposobu montażu wskaźnika serii DD: (1) wałek redukcyjny, (2) wkręt zabezpieczający wskaźnika, (3) tuleja wskaźnika, (4) wskaźnik, (5) wkręt zabezpieczający płytę montażową, (6) płyta montażowa, (7) wkręt mocujący wskaźnik do płyty.

Wałek z rowkiem prowadzącym (Rys. 6) został zaprojektowany w sposób umożliwiający połączenie ze sobą trzech elementów: zaworu, wskaźnika oraz pokrętła.

Wałek umożliwiający montaż wskaźnika serii DDRys. 6. Wałek umożliwiający montaż wskaźnika serii DD

Wałek nasuwa się na wrzeciono zaworu i mocuje wkrętem dociskowym. Następnie na korpusie zaworu umieszczana jest płyta montażowa. Posiada ona sześciokątny otwór  (Rys. 7) umożliwiający odpowiednie spozycjonowanie zaworu na nakrętce. Płyta blokowana jest następnie poprzecznym wkrętem zabezpieczającym. Kolejnym etapem jest zamontowanie wskaźnika, który po umieszczeniu na płycie montażowej jest przytwierdzany do niej na stałe wkrętem samogwintującym.

Zmodyfikowana płyta montażowa wskaźnika serii DD

Rys. 7. Zmodyfikowana płyta montażowa wskaźnika serii DD

… i w tym miejscu docieramy do najciekawszego aspektu opisywanej modyfikacji, a mianowicie kompensacji przesuwu osiowego wrzeciona. Wskaźnik położenia współpracuje zwykle z wałkiem poprzez wkręt zabezpieczający, mocujący tulejkę wskaźnika do wałka na stałe. W tym przypadku wkręt nie ustala tulejki wskaźnika na stałe, a jest jedynie częściowo wkręcony w rowek wałka redukcyjnego. Takie połączenie umożliwia przenoszenie ruchu obrotowego z wałka na tuleję wskaźnika, przy zachowaniu możliwości osiowego przesuwu wrzeciona w określonym zakresie.

Dzięki opisanym modyfikacjom sposobu mocowania na zaworach regulacyjnych udało się zamontować wskaźniki położenia, które w sposób pośredni umożliwiają odczyt optymalnych parametrów mieszanki gazów. Operator po ustawieniu palnika pod konkretny produkt, może zapisać wartości nastaw poszczególnych zaworów i w szybki sposób wracać do nich kiedy tylko będzie potrzebował ciąć produkt tej samej grubości.

Linki do stron katalogowych opisywanych produktów znajdują się poniżej:

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu:

Katalog podstawowy 048 (wersja polskojęzyczna)

lub na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!

Kontakt:

Centrala: +48 22 737 70 47

Pomoc techniczna: +48 885 020 800

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Robot asystent
Uchwyty M.1053-SST i M.1053-P-SST do osłon podwójnych i pokryw

Najnowsze artykuły

Menu