Nietypowy system wykrywania trzęsień ziemi

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Trzęsienia ziemi są trudne do przewidzenia. Mieszkańcy obszarów zagrożonych takim kataklizmem z reguły nie mają dość czasu, aby w porę się ewakuować. Dlatego specjaliści z Uniwersytetu Stanforda pracują nad nowym wynalazkiem, który ma stać się systemem wczesnego ostrzegania. Do tego celu zamierzają wykorzystać światłowody.

Źródło: TomoNews Sci & Tech

Autorzy nowej technologii chcą wykorzystać już istniejącą infrastrukturę sieci przesyłu danych. Specjalny laser ma obserwować światłowody i wyłapywać zakłócenia. Ich analiza pozwoli na ocenienie amplitudy i kierunków wstrząsów. Cechą szczególną takiego sytemu jest duża wrażliwość nawet na najmniejsze wstrząsy. Niestety technologia ma też ograniczenie, które związane jest z zasięgiem sieci światłowodowej. W chwili obecnej takie rozwiązanie sprawdzi się w dużych metropoliach. Biorąc jednak pod uwagę szybkość z jaką rozwijają się technologie oparte na światłowodach i przesyłaniu za ich pośrednictwem danych na duże odległości, wydaje się, że objęcie przez system większych obszarów jest tylko kwestią czasu.

Źródło: news.stanford.edu | Ilustracja: pl.freeimages.com/tan aikhong

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Powstaje kosmiczny samolot
Jak zablokować obrót wałka?

Najnowsze artykuły

Menu