Niezwykła laska dla niewidomych

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Konstrukcja tak popularnego przedmiotu, jak laska wydaje się być bardzo dopracowana. Jednak w przypadku osób niewidomych dodatkowe funkcje mogą uczynić ją znacznie bardziej przydatną. Przykładem jest wynalazek studentów z Uniwersytetu w Birmingham, którzy wyposażyli laskę dla niewidomych w lokalizator GPS, łączność bezprzewodową i system wskazywania poprawnej drogi. Jednak jedną z najważniejszych cech laski jest fakt, że dodano do niej także system rozpoznawania twarzy, dzięki któremu laska podpowie trzymającej ją osobie, czy na jej drodze stoi ktoś znajomy.

Urządzenie otrzymało nazwę XplorE. Do pełni działania potrzebuje smartfona, z którym łączy się za pomocą Bluetooth. System wykrywania twarzy ma zasięg koło 11 metrów. Jeżeli w tym obszarze zostanie wykryta znajoma twarz, to urządzenie zasygnalizuje to za pomocą wibracji i wskaże odpowiedni kierunek. Zdjęcia, na podstawie których urządzenie będzie dokonywało identyfikacji, można przetrzymywać na karcie SD. Urządzenie zostało na razie przetestowane przez bliskich konstruktorów. Jednak jeszcze w tym roku ma przejść testy w ośrodku dla niewidomych w Wolverhampton. Pozostaje nam więc czekać na pomyślne zakończenie wszystkich testów i wprowadzenie tego wynalazku na rynek.

Źródło: Birmingham City University

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: , , ,
Na słońcu się upiecze
Stocznia, która produkowała jeden statek dziennie

Najnowsze artykuły

Menu