Nowa technologia inspekcji stanu mostów

Ciekawostki techniczne ze świata

Zmieniające się warunki pogodowe, sól, natężenie ruchu, to wszystko ma wpływ na stan naszych mostów: pojawiają się mikroskopijne pęknięcia, kruszy się cement, elementy metalowe pokrywa rdza.

Dotychczas, aby zbadać stan mostu na miejsce musiał się pofatygować człowiek, a i on mógł przegapić niektóre usterki. Aby usprawnić i udoskonalić technikę diagnostyki mostów naukowcy z Instytutu Matematyki Przemysłowej w Kaiserslautern wraz z włoską firmą Infracom opracowali program, który diagnozuje stan mostu na podstawie jego fotografii.

Nie było to proste zadanie, ponieważ istnieje wiele typów mostów a i charakter ich zniszczeń bywa różnorodny. W dodatku wpływ maja tu tez takie czynniki jak zanieczyszczenie konstrukcji czy kolor samego mostu. Źródłem sukcesu jest żmudne gromadzenie wystarczającej ilości zdjęć uszkodzonych mostów i dzielenie poszczególnych rodzajów uszkodzeń i ich wizerunków na kategorie.

Dzięki temu, gdy program natrafia na zdjęcie nowego mostu w bazie danych poszukuje mostów o podobnej konstrukcji i jest w stanie zaznaczyć obszary narażone na zniszczenie, lub mikrouszkodzenia, pozostawiając człowiekowi decyzję, co do dalszego postępowania.

Źródło: http://www.theengineer.co.uk/

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Oko głębin
Wibroizolatory LW.A.

Najnowsze artykuły

Menu