Nowe badania pozwolą na zminimalizowanie skutków tsunami

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Zespół ekspertów z University College London przygotowuje się do skonstruowania nowatorskiego generatora tsunami, który pozwoli na wywołanie prawdziwego tsunami w pomniejszonej skali w warunkach laboratoryjnych. Pomimo, że wiadomo jak powstaje tsunami nie znane są do końca zachowania fal, które znajdą się w rejonie przybrzeżnym i wewnątrz lądu.

Matematyka nie jest w stanie stworzyć modelu opisującego tsunami, ponieważ podlega ono skomplikowanym interakcjom ze strony wybrzeża, różnorodnych osadów i budynków na jego drodze. Konwencjonalne generatory fal nie radziły sobie z konieczną w tym przypadku długością fali. Nowy generator będzie kontrolował przepływ dużych mas wody wykorzystując ciąg powietrza w odwróconym zbiorniku. Pozwoli on na rejestrację i pomiar procesów zachodzących przy brzegu, spowodowanego przez tsunami zalania i siły fal zmieniającej się wraz z postępem tsunami. Ukończenie modelu generatora ma nastąpić latem 2008 roku. Udostępnienie go naukowcom pozwoli na lepsze zabezpieczenie się przed skutkami tego groźnego żywiołu.

Źródło: www.sciencedaily.com

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

EXPO-NAUTICA i największe żaglowce świata
Jaki dom ma największe szanse w starciu z huraganem?

Najnowsze artykuły

Menu