Nowe oprogramowanie i ulepszone funkcjonalności wskaźników położenia z komunikacją radiową

Nowości

Wskaźniki położenia z komunikacją radiową DD51-E-RF oraz DD52R-E-RF (rys. 1) służą najczęściej do odczytu nastaw maszyny, dokonywanych ręcznie za pomocą mechanizmów śrubowych. Mogą być stosowanie zarówno w najprostszych urządzeniach posiadających tylko jeden układ regulacji, jak również w rozbudowanych liniach produkcyjnych z kilkudziesięcioma punktami regulacji. Dzięki dwukierunkowej komunikacji radiowej wskaźników z głównym PLC maszyny, znajdują one zastosowanie wszędzie tam, gdzie liczy się jak najkrótszy czas przezbrajania urządzenia, uzyskiwany w łatwy sposób oraz pełna kontrola wprowadzonych nastaw przed uruchomieniem produkcji.

Wskaźniki położenia z komunikacją radiową, od lewej DD51-E-RF oraz DD52R-E-RFRys. 1. Wskaźniki położenia z komunikacją radiową, od lewej  DD51‑E‑RF oraz DD52R‑E‑RF

Uzupełnieniem do powyższego rozwiązania jest wskaźnik MPI-R10-RF  (rys. 2) bazujący na czujniku i taśmie magnetycznej, służący do pomiaru przesuwu liniowego lub kątowego. On również może komunikować się radiowo na tej samej zasadzie, co opisane wcześniej wskaźniki, co wpływa na skrócenie czasu przezbrojenia oraz na kontrole parametrów, na jakie zostało nastawione urządzenie.

Magnetyczny system pomiarowy z radiową transmisją danych MPI-R10 wraz z czujnikiem FC-MPI i liniałem magnetycznym M-BAND-10Rys. 2. Magnetyczny system pomiarowy z radiową transmisją danych MPI-R10-RF wraz z czujnikiem FC-MPI i liniałem magnetycznym M-BAND-10.

Kompletny zestaw na maszynę lub linię produkcyjną składa się ze wspomnianych wskaźników (może być również miks wskaźników serii DD i MPI) oraz z jednostki sterującej UC-RF (rys. 3), która stanowi swego rodzaju łącznik pomiędzy wskaźnikami a PLC maszyny.

Jednostka sterująca UC-RFRys. 3. Jednostka sterująca UC-RF.

Samą ideę działania całego systemu dość dobrze oddaje poniższy schemat (rys. 4), na którym widzimy wskaźniki komunikujące się bezprzewodowo z jednostką sterującą, która jest podpięta fizycznie pod PLC. Cała komunikacja odbywa się dwukierunkowo, co daje bardzo dużo możliwości.

Idea działania systemu wskaźników z komunikacją radiowąRys. 4. Idea działania systemu wskaźników z komunikacją radiową

Bardziej szczegółowy opis działania wskaźników znajduje się w naszych wcześniejszych artykułach lub filmie:

Elektroniczne wskaźniki położenia z radiową transmisją danych DD52R-E-RF.

Magnetyczny system pomiarowy z radiową transmisją danych MPI-R10-RF.

Powyższe rozwiązanie miało swoją premierę w 2020 roku i było unikalne na skalę światową. Obecnie, po 5 latach od wprowadzenia opisanego systemu i zebraniu informacji zwrotnych na jego temat, ELESA+GANTER wypracowała nową, zmodyfikowaną wersję zawierającą istotne ulepszenia. Gabaryty oraz właściwości mechaniczne pozostają bez zmian, więc w zaprojektowanych urządzeniach nie ma potrzeby wprowadzania modyfikacji, ponieważ wszystkie aspekty mechaniczne pozostały takie same.

Do głównych ulepszeń, jakie zostały wprowadzone, należy zaliczyć:

1. Skrócenie interwału czasowej komunikacji wskaźnika z jednostką sterującą

Według wielu producentów maszyn oraz ich końcowych użytkowników, ta modyfikacja jest najważniejsza. Kontrola pozycji wskaźnika odbywa się teraz na dwa sposoby. Regularne wysyłanie informacji o położeniu, funkcja „heart beat”, może być ustawiona indywidualnie dla każdego wskaźnika w zakresie od 0,5 s do 4 s. Ponadto, w każdym wskaźniku możemy systemowo aktywować funkcję „komunikacji natychmiastowej”, która oznacza, że wskaźnik, oprócz wysyłania danych w ustalonym interwale, wyśle również dane w przypadku pojawienia się zmiany w położeniu. Dzięki temu skracamy czas komunikacji do 0,2 sekundy i mamy wysoką częstotliwość odczytu parametrów w funkcji czasu.

2. Każdy wskaźnik jest teraz identyfikowany po unikalnym numerze ID

Dzięki temu nie ma konieczności przypisywania „net ID” oraz „net channel”, co skutkuje szybszą konfiguracją całego systemu oraz brakiem interferencji pomiędzy urządzeniami w pobliżu. Dodatkowo w przypadku pracy wielu maszyn, opartych na bezprzewodowej komunikacji, nie ma możliwość wystąpienia błędów w komunikacji, ponieważ każdy wskaźnik ma fabrycznie nadany numer ID, więc nie może być pomylony z innym.

3. Wszystkie ustawienia wskaźników można wprowadzić bezpośrednio z PLC maszyny

Ta modyfikacja daje pełną kontrolę nad wskaźnikami bez konieczności fizycznego kontaktu z nimi. Ponadto, skraca czas całej konfiguracji i pomaga wyeliminować pomyłki, oraz pozwala sprawdzić/zmienić każdy parametr wskaźnika w sposób zdalny.

4. Jakość połączenia pomiędzy wskaźnikiem a jednostką sterującą jest teraz osobnym i mierzalnym parametrem

Taka funkcjonalność umożliwia znalezienie najbardziej optymalnego położenia dla anteny od jednostki sterującej oraz sprawdzenie, czy wszystkie wskaźniki mają dobrą jakość połączenia radiowego.

5. Możliwość włączenia i wyłączenia zadanej pozycji docelowej dla indywidualnego wskaźnika

Jest to przydatne głównie w przypadku prac serwisowych.

6. Możliwość wyłączenia wyświetlacza w indywidualnym wskaźniku.

Po aktywowaniu tej funkcji wyświetlacz wyłączy się po ustalonym czasie w przypadku, gdy parametry pozostają bez zmian. Jest to opcja bardzo zbliżona do wygaszacza ekranu w komputerze, co skutkuje wydłużeniem pracy na jednej baterii.

Nowa wersja wskaźników z komunikacją radiową posiada praktycznie wszystkie funkcje, o które powtarzalnie pytali producenci maszyn, firmy zajmujące się automatyzacją produkcji oraz zakłady produkcyjne, w których modyfikuje się linie technologiczne. W związku z tym, można się spodziewać nowych, jeszcze bardziej wymagających wdrożeń i zastosowań dla wskaźników z komunikacją radiową.

Karty katalogowe opisanych produktów:

  • DD51-E-RF – wskaźniki położenia z komunikacją radiową na wałek fi 14 mm.
  • DD52R-E-RF – wskaźniki położenia z komunikacją radiową na wałek fi 20 mm.
  • MPI-R10-RF – wskaźnik położenia przesuwu liniowego lub kątowego z komunikacją radiową.
  • FC-MPI – czujnik magnetyczny do wskaźnika MPI-R10-RF.
  • M-BAND-10 – taśma magnetyczna do czujnika FC-MPI.
  • UC-RF

W przypadku prowadzenia nowego projektu zachęcamy do kontaktu z działem technicznym Elesa+Ganter, który służy pomocą w optymalnym rozwiązaniu każdego problemu natury technicznej.


Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu:

Katalog podstawowy 048 (wersja polskojęzyczna)

lub na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!

Kontakt:

Centrala: +48 22 737 70 47

Pomoc techniczna: +48 609 914 500

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

NOWOŚĆ! Zamki zatrzaskowe GN 449.5 ze stali nierdzewnej
Chwytaki jak u ośmiornicy

Najnowsze artykuły

Menu