Nowe pokrętła z regulowanym momentem siły dokręcania – seria VTD

artykułyNowościpokrętła

Pokrętła serii VTD wyposażone są w mechanizm zapobiegający przykręcaniu ze zbyt dużą siłą. Mechanizm ten aktywuje się zawsze przy takim samym momencie siły dokręcania, co jest pomocne w miejscach, gdzie chcemy zapewnić powtarzalność tej operacji. W odróżnieniu od pokręteł MZD, w których jest możliwość zmiany wartości momentu, w pokrętłach VTD podobnie jak w CTD oraz GN 3663 wartość momentu ustalana jest podczas procesu produkcji.

Karta katalogowa pokrętła VTD

Pokrętło VTD

Rys. 1: Pokrętło VTD

Przełożenie momentu obrotowego z pokrętła na element zaciskany odbywa się za pomocą mechanizmu sprężynowego, który wysprzęgla się po przekroczeniu ustalonego momentu obrotowego. Po przekroczeniu ustalonego momentu słychać charakterystyczne „kliknięcie” informujące, że maksymalny moment dokręcenia został osiągnięty. Kręcąc odwrotnie do ruchu wskazówek zegara pokrętło odkręca się, bez ograniczenia momentu.

Pokrętła VTD znajdą zastosowanie m.in. w miejscach, gdzie wymagane jest zabezpieczenie przed uszkodzeniem gwintów wykonanych w aluminium, czy tworzywach sztucznych lub przed zniszczeniem dociskanych produktów stworzonych z elementów cienkościennych np. szklanych.

Dla elementów powstałych w procesie gięcia blach, poprzez odpowiednią wartość momentu ograniczającego dokręcanie, produkt może zostać dociśnięty w zakresie sprężystym stali. Funkcjonalność ta pozwala na przytrzymanie elementu w celu wykonywania obróbki bez obawy odkształcenia produktu. VTD znajdą również zastosowanie dla elementów gumowych lub pokrytych miękką powłoką, gdzie zbyt mocne dociśnięcie spowodowałoby pozostawienie śladu na produkcie.

Patrząc na procesy produkcji z innej perspektywy oraz zwracając uwagę nie tylko na dokręcanie, lecz również na siłę potrzebną do odkręcenia pokrętła, to przez ograniczanie momentu dokręcania pokrętła można uzyskać zachowanie stałych parametrów na stanowiskach pracy, gdzie pracują zamiennie różni operatorzy, w tym kobiety i mężczyźni.

Seria VTD wprowadza również wiele możliwości modyfikacji standardowych pokręteł:

 • trzpień gwintowany określonej długości zamiast wtopki z gwintem wewnętrznym,
 • inny maksymalny moment siły dokręcania,
 • elementy metalowe wykonane ze stali nierdzewnej oraz uszczelnienie z gumy NBR,
 • zaślepka wykonana w specjalnym, zgodnym z życzeniem klienta kolorze.

Seria VTD względem znanej już CTD wprowadza większe rozmiary gwintów oraz wartości momentów.

Standardowo dostępne są z mechanizmami ustawionymi na jedną z wymienionych wartości momentu siły przykręcania: 2, 3, 4 lub 6 [Nm], i otworami montażowymi z gwintem: M6, M8, M10 oraz M12. W tej linii produktu zdecydowano się na ergonomiczny kształt trójkąta, zapewniający wygodny chwyt, a w porównaniu do serii GN 3663 pokrętła są zdecydowanie większe oraz nie posiadają radełkowania w którym mogą osadzać się zanieczyszczenia.

Pokrętła VTD zostały przetestowane podczas 60.000 cykli zaciskania, ustawiona wartość momentu nie uległa zmianie.

Linki do stron katalogowych ze szczegółowymi danymi technicznymi znajdują się poniżej:

 • VTD – Pokrętło z regulowanym momentem siły dokręcania
 • GN 3663 – pokrętła z ograniczonym momentem siły dokręcania
 • GN 3663 artykuł – artykuł w Magazynie dla Konstruktorów na temat tego produktu.
 • CTD – nakrętki i śruby motylkowe z ograniczonym momentem siły dokręcania.
 • CTD artykuł – artykuł w Magazynie dla Konstruktorów na temat tego produktu.
 • MZD – Pokrętła z regulowanym momentem siły dokręcania
 • MZD artykuł – artykuł w Magazynie dla Konstruktorów na temat tego produktu.

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu:

Katalog podstawowy 038 (wersja polskojęzyczna)

lub na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!

Kontakt:

Centrala: +48 22 737 70 47

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Pierścienie pozycjonujące ze stali nierdzewnej do przyspawania
– seria GN 188
Mechaniczny kolos

Najnowsze artykuły

Menu