Nowe superwytrzymałe stopy tytanu i szkła

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Naukowcom z California Insitute of Technology (Caltech) udało się stworzyć cały szereg strukturalnych kompozytów metalu i szkła opartych na tytanie. Są one lżejsze i tańsze w produkcji od tych, które uzyskiwano dotychczas, a przy tym utrzymują swą odporność i giętkość, co pozwala je wykorzystywać w ekstremalnych warunkach.Początkowo starano się uzyskać kompozyty złożone z cieczy i metalu, lecz mimo udanych prób nie nadawały się one do wykorzystania w przemyśle lotniczym, dla którego miały być przeznaczone z powodu zbyt dużej gęstości. Oryginalne stopy składały się głównie z cyrkonu, dopiero, gdy zastąpiono go tytanem udało się uzyskać satysfakcjonującą gęstość, zmniejszając dzięki tej zamianie również koszty produkcji.
Pomimo wykorzystania tytanu, stopy te są bardzo wytrzymałe, a jednocześnie niezwykle giętkie.

Źródło: www.sciencedaily.com

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Walka z wiatrakami
CFR – Zawiasy regulowane

Najnowsze artykuły

Menu