Nowe uchwyty funkcyjne z serii EBR.

artykułyNowościuchwyty

Uchwyty funkcyjne oferowane przez firmę Elesa+Ganter oprócz swojej podstawowej funkcji elementu, za który chwytamy posiadają przyciski, dzięki którym możemy sterować określonymi działaniami maszyny. Na bazie standardowego uchwytu typu U serii EBR. zaprojektowane zostały następujące modele:

 • EBR-PN – Uchwyt z zaworem pneumatycznym
 • EBR-CH – Uchwyt z blokadą mechaniczną
 • EBR-SWM – Uchwyt z monostabilnym przełącznikiem elektrycznym
 • EBR-SWB – Uchwyt z bistabilnym przełącznikiem elektrycznym

Uchwyt funkcyjny serii EBR-PN (Rys. 1) jest wykonany ze wzmocnionego włóknami szklanymi technopolimeru na bazie poliamidu. Najistotniejszym elementem całej konstrukcji jest pneumatyczny zawór rozdzielający sterowany mechanicznie, tj. za pomocą przycisku wbudowanego w uchwycie. Zawory rozdzielające uchwytu EBR-PN są elementami sterującymi kierunkiem przepływu powietrza i są dostępne w opcji 3/2 (NO lub NC) lub zaworem 5/2. Najczęściej spełniają rolę prostych sterowników dla elementów wykonawczych np. przełączanie położenia siłowników pneumatycznych.

          Rys. 1. EBR-PN – Uchwyt z zaworem pneumatycznym

Zobacz film, przedstawiający zasadę działania uchwytów funkcyjnych EBR-PN:

Seria uchwytów EBR-CH (Rys. 2) w swojej konstrukcji posiada mechanizm zamknięcia. Wciśnięcie specjalnego przycisku powoduje wysunięcie się pręta blokującego z zamka stalowego. Mechanizm blokujący jest zwalniany przy pomocy specjalnego klucza, co powoduje ograniczenie dostępu do urządzenia osobom do tego nieuprawnionym. Takiego rozwiązanie może być zastosowane np. do blokowania drzwi przesuwnych.

Uchwyt z blokadą

Rys. 2. EBR-CH – Uchwyt z blokadą

Seria uchwytów EBR-SWM (Rys. 3) została wyposażona w monostabilny przełącznik elektryczny składający się ze styku normalnie otwartego (NO) i styku normalnie zamkniętego (NC). Sterowanie monostabilne nazywane jest również sterowaniem impulsowym, co oznacza, że użytkownik wykonuje tylko jedną komendę, a przełączanie następuje poprzez przytrzymanie wciśniętego przycisku w kolorze niebieskim. Dodatkowo uchwyty posiadają sygnalizację diodową. Diodę czerwoną i zieloną można skonfigurować za pomocą zewnętrznego układu elektrycznego tak, aby wskazywały stan przełącznika lub urządzenia. Uchwyty te przeznaczone są do bezpiecznego otwierania drzwi ograniczających przestrzenie robocze maszyn lub uruchamiania procesów (na przykład zacisku) w sposób bezpieczny, tj. z dłonią znajdującą się na uchwycie.

Rys. 3. EBR-SWM – Uchwyt z monostabilnym przełącznikiem elektrycznym

Firma Elesa+Ganter w sposób ciągły dąży do rozwoju istniejących grup produktowych. Efektem prac jest wprowadzenie do oferty uchwytu EBR-SWB (Rys. 4) z bistabilnym przełącznikiem elektrycznym. Jednocześnie zmienione zostało oznaczenie uchwytów EBR-SW na EBR-SWM. Aktualizacja oznaczenia ma na celu ułatwienie i szybsze rozróżnienie dwóch uchwytów z mikroprzełącznikiem: nowego EBR-SWB z działaniem bistabilnym (B) i poprzedniego EBR-SWM z działaniem monostabilnym (M).

Rys. 4. EBR-SWB – Uchwyt z bistabilnym przełącznikiem elektrycznym

Nowy uchwyt EBR-SWB składa się z bistabilnego styku normalnie otwartego (NO). Przełączenie następuje poprzez wciśnięcie fioletowego przycisku, który pozostaje przełączony aż do ponownego naciśnięcia. W tym wypadku użytkownik sam decyduje o momencie wyłączenia i włączenia urządzenia lub podania napięcia. Uchwyt podobnie jak w wersji monostabilnej posiada sygnalizację diodową.

Standardowo uchwyty EBR-SWB dostępne są w następujących wykonaniach (Rys. 5):

 • z tylnym, prawym lub lewym wtykiem 8-pinowm M12X1
 • z tylnym, prawym lub lewym wyjściem przewodu 8-żyłowego o długości 2,5 lub 5 metrów.

Rys. 5. Wykonania standardowe EBR-SWB

Uchwyt tego typu sprawdzi się w aplikacjach, gdzie wymagane jest przytrzymanie przycisku przez dłuższy czas, np. włączenie danego trybu pracy maszyny po zamknięciu drzwi.

Zobacz film, przedstawiający zasadę działania uchwytów funkcyjnych EBR-SWB i EBR- SWM:

Wszystkie opisane powyżej uchwyty mogą być stosowane w komplecie z uchwytami serii EBR bez przycisków. Cechują się ergonomicznym kształtem, ułatwiającym chwyt i korzystanie z przycisku funkcyjnego. Zarówno konstrukcja jak również zastosowane materiały powodują, że uchwyty świetnie sprawdzą się w miejscach, gdzie operator odpowiada za uruchomienie poszczególnych funkcji urządzenia np.:

 • sterowanie ryglami elektromagnetycznymi;
 • sterowany elektrycznie zacisk szczęk chwytaków pneumatycznych, czy hydraulicznych;
 • ustawianie głowic dozujących w nalewarkach;
 • ustawianie pozycji chirurgicznych kolumn sufitowych;
 • ustawianie głowic zgrzewających w zgrzewarkach wysokiej częstotliwości.

Linki do stron katalogowych opisywanych produktów oraz artykuł o uchwytach EBR-PN znajdują się poniżej:

 

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu:

Katalog podstawowy 048 (wersja polskojęzyczna)

lub na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!

Kontakt:

Centrala: +48 22 737 70 47

Pomoc techniczna: +48 885 020 800

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Latający kurier
Robot usmaży frytki

Najnowsze artykuły

Menu