Nowe uchwyty GN 422 i przełączniki GN 3310 do sterowania funkcjami maszyny

artykułyNowościuchwyty

Uchwyty funkcyjne z serii GN 422 (Rys. 1) i przełączniki GN 3310 to nowe produkty wprowadzone na rynek przez firmę Elesa+Ganter. Uchwyt GN 422 posiada przyciski, za pomocą których możemy sterować określonymi funkcjami maszyny lub urządzenia. Rozwiązanie to jest rekomendowane do aplikacji, gdzie operator potrzebuje jednocześnie operować uchwytem jak i sterować elektrycznie innymi funkcjami urządzenia.

Uchwyty pałąkoweRys. 1 Uchwyty funkcyjne serii GN 422

Uchwyt funkcyjny GN 422 zbudowany jest na bazie uchwytu typu U. Odlew z cynku ZD został ukształtowany w sposób umożliwiający zainstalowanie wewnątrz jednego (typ T1) lub dwóch (Typ T2) podświetlanych przycisków sterujących (Rys. 2). Dodatkowo dostępne są dwa rodzaje przyłącza: typ K z przewodem o długości 2m lub 5m oraz typ S wtyk z przewodem 0,25m.  Powierzchnia uchwytu pokryta jest żywicą epoksydową, standardowo dostępną w dwóch wariantach kolorystycznych:

  • Kolor czarny, RAL 9005, wykończony na mat – oznaczenie SW
  • Kolor srebrny RAL 9006, wykończony na mat – oznaczenie SR

Uchwyt jest dostępny w jednym rozmiarze, umożliwiającym operatorowi pewny i wygodny chwyt oraz montaż praktycznie w każdym miejscu maszyny. Uchwyt jest przystosowany do montażu od tyłu za pomocą śrub z gwintem M6.

Standardowe wykonania uchwytu GN 422Rys. 2: Standardowe wykonania uchwytu GN 422

Drugą nowością w ofercie Elesa+Ganter są przełączniki z serii GN 3310 (Rys. 3) Standardowo montowane w uchwytach funkcyjnych GN 422, są również dostępne jako osobny produkt. W zależności od sposobu podłączenia i konfiguracji styków (NC lub NO) po naciśnięciu przycisku można na przykład wyzwolić elektryczny impuls wyłączający maszynę.

Przełączniki serii GN 3310Rys. 3: Przełączniki serii GN 3310

Przycisk przełącznika, korpus i nakrętka montażowa, są wykonane ze stali nierdzewnej AISI 304. Dostępne są dwa rodzaje przyłącza: typ K z przewodem o długości 2 m lub 5 m oraz typ KS wtyk z przewodem 0,25 m (Rys. 4). Przełączniki GN 3310 są wyposażone w zintegrowane, podświetlane pierścienie LED. Są one zasilane niezależnie od samego przełącznika i w zależności od polaryzacji prądu zasilania świecą się na czerwono lub zielono. Rozwiązanie takie daje możliwość indywidulanego dopasowania koloru podświetlenia przycisku do aktualnego stanu funkcji, jaką steruje.

Budowa przełącznika z serii GN 3310

Rys. 4: Budowa przełącznika z serii GN 3310

Nowe uchwyty funkcyjne GN 422 oraz przełączniki GN 3310 to kompaktowe rozwiązania do sterowania funkcjami i poszczególnymi opcjami maszyny. Docelowe zastosowania dla nowych rozwiązań to przede wszystkim te aplikacje, w których operator odpowiada za uruchomienie poszczególnych funkcji urządzenia np.:

– sterowania ryglami elektromagnetycznymi;

– sterowany elektrycznie zacisk szczęk chwytaków pneumatycznych, czy hydraulicznych;

– ustawianie głowic dozujących w nalewarkach;

– ustawianie pozycji chirurgicznych kolumn sufitowych;

– ustawianie głowic zgrzewających w zgrzewarkach wysokiej częstotliwości.

Link do stron katalogowej znajduje się poniżej:

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu:

Katalog podstawowy 038 (wersja polskojęzyczna)

lub na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!

Kontakt:

Centrala: +48 22 737 70 47

Pomoc techniczna: +48 885 020 800

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

NOWOŚĆ! Elementy z linii ELECOLORS w kolorze zielonym
Robot sprawdzi reaktor

Najnowsze artykuły

Menu