Potrzeby typu: dociskanie, blokowanie, zatrzaskiwanie lub przytrzymywanie są na tyle uniwersalne, że spotkamy je zarówno w urządzeniach produkcyjnych każdej gałęzi przemysłu, jak i w oprzyrządowaniu technologicznym. Przykładami takich aplikacji są linie produkcyjne, gdzie przy ich przezbrajaniu może występować wymiana „formatek”. Proces ten ma przebiegać w łatwy, a zarazem mało czasochłonny sposób więc sama wymiana „formatek” powinna być wspierana przez dobrze zaprojektowany system pozycjonowania/blokowania.
Konieczność dociskania, ustalania położenia itp. nie są jedynie domeną maszyn i urządzeń, ponieważ znajdziemy je również w zabudowach specjalistycznych pojazdów, kamperach, ogrodach zimowych oraz wielu innych „cywilnych” aplikacjach.
Elesa+Ganter projektuje oraz produkuje zestandaryzowane elementy o określonych cechach technicznych, dzięki czemu możliwy jest ich precyzyjny dobór i zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Dociski boczne GN 415 (rys.1 ) są kolejnym uniwersalnym produktem, który z powodzeniem znajdzie zastosowanie zarówno w branży maszynowej jak i w wielu innych aplikacjach.
Dociski boczne GN 415 posiadają metalowy korpus, który służy do montażu oraz pełni rolę wieloklinowej tulei prowadzącej. Wewnątrz tulei, na sprężynie jest osadzony element dociskowy, a całość łączy jedna śruba (rys. 2).
Dociski GN 415 aktualnie są dostępne w trzech rozmiarach, a każdy z nich może zostać wyposażony w element dociskowy wykonany ze stali nierdzewnej AISI 630 lub z tworzywa sztucznego na bazie POM. Ponadto, elementy dociskowe posiadają różne kształty, a ich powierzchnia jest gładka lub radełkowana (rys. 3). Dzięki wieloklinowemu połączeniu, możliwe jest zorientowanie elementu roboczego względem korpusu w czterech pozycjach.
Wymienione cechy sprawiają, że spektrum potencjalnych zastosowań jest szerokie, co w połączeniu z dużą kreatywnością konstruktorów przekłada się na różne ciekawe zastosowania. W celu lepszego poznania funkcjonalności nowych docisków bocznych, poniżej szerzej opisano ich główne atuty:
- Dzięki wykonaniu elementu roboczego z tworzywa oraz ze stali nierdzewnej, możliwe jest stosowanie GN 415 zarówno do współpracy z delikatnymi elementami, dla których istnieje obawa porysowania powierzchni, jak również w cięższych warunkach pracy, tj. w kontakcie z twardszymi, chropowatymi powierzchniami, w wyższych temperaturach lub bardziej agresywnych chemicznie środowiskach.
- Dzięki różnym sprężynom możliwy jest precyzyjny dobór siły docisku/zatrzaśnięcia/trzymania do konkretnej aplikacji. Jest to często kluczowa kwestia, ponieważ, przykładowo ustalając położenie opisanej we wstępie „formatki” zależy nam na jej pewnym przytrzymaniu ale również na łatwym wyjęciu podczas przezbrajania, bez konieczności siłownia się.
- Dostępność elementów roboczych w różnych kształtach, dodatkowo z radełkowaniem lub bez, daje wiele możliwości. Dla przykładu, wykonanie elementu roboczego w formie klina (wersja B1, rys. 4) ułatwia osadzenie dociskanego detalu, ponieważ podczas jego wkładania od góry i działaniu krawędzią na powierzchnię klina element dociskowy samoczynnie się wycofa.
Innym przykładem funkcjonalności kształtu elementu roboczego jest wykonanie o zarysie walca, który zapewnia, że po przejściu poniżej osi, wypadkowa działających sił dociska detal jednocześnie do podłoża oraz do boku (rys. 5). Ta cecha może być wykorzystana do blokowania materiału w obróbce lub innych procesach technologicznych.
Specjalny kształt tulei oraz współpracującej z nią części prowadzącej, umożliwia pozycjonowanie elementu roboczego co 90° (rys.6). Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ w ramach jednego korpusu, czyli jednej opcji montażu, do dyspozycji mamy kilka położeń elementu dociskowego. Przykładowo, w przyrządzie technologicznym, który przytrzymuje profil, obracając element roboczy o 180° zmieniamy stronę „podawania” profilu z lewej na prawą (rys. 7).
- Jak przedstawiono na rys. 2 całość skręcona jest za pomocą jedynie jednej śruby, co umożliwia szybką, a zarazem prostą zmianę elementu dociskowego w przyrządzie technologicznym (bez konieczności demontażu całego docisku bocznego).
- Dociski boczne GN 415 posiadają dwa otwory montażowe okrągłe oraz dwa podłużne, fasolkowe, dzięki czemu możliwe jest ich przesunięcie bez konieczności wykonywania dodatkowych otworów w podłożu. Ta cecha może być przydatna wszędzie tam, gdzie zależy nam na bardzo precyzyjnym ustawieniu oraz w miejscu, gdzie ze względu na dużą tolerancję współpracujących elementów konieczne są doregulowania.
- Materiały z jakich wykonane są opisywane dociski boczne gwarantują bardzo dobrą odporność na korozję, a tym samym możliwość stosowania w różnych warunkach. Przykładami takich aplikacji mogą być pokrywy, klapy pracujące na zewnątrz, które mają się zatrzaskiwać.
- Solidna, a zarazem prosta budowa minimalizuje ryzyko uszkodzenia oraz ewentualnych wymian serwisowych.
- Różne wykonania rozmiarowe sprawiają, że element dociskowy może być dobrany jeszcze bardziej precyzyjnie.
Wszystkie opisane powyżej zalety docisków bocznych GN 415 sprawiają, że są one bardzo uniwersalną grupą produktów i sprawdzą się doskonale w zastosowaniach takich jak:
– Oprzyrządowanie technologiczne;
– Sprawdziany;
– Maszyny i urządzenia produkcyjne;
– Zabudowy pojazdów;
– Ogrody zimowe, zadaszenia;
– Urządzenia rolnicze;
Szczegóły techniczne wraz z plikami 3D/2D znajdują się w kartach katalogowych poszczególnych produktów:
GN 415 – Dociski boczne
Redakcja: Elesa+Ganter Polska
Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu:
Katalog podstawowy 048 (wersja polskojęzyczna)
lub na stronie: www.elesa-ganter.pl
Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!
Kontakt:
Centrala: +48 22 737 70 47
Pomoc techniczna: +48 609 914 500