NOWOŚĆ! Gwintowane trzpienie transportowe GN 1133 i GN 1135

artykułyNowościtrzpienie

Firma ELESA + GANTER wprowadziła do swojej oferty gwintowane trzpienie transportowe serii GN 1133 oraz GN 1135 (rys. 1). Nowe rozwiązania zostały przewidziane do zadań związanych z podnoszeniem, zabezpieczeniem i transportem, np. ciężkich elementów maszyn i narzędzi. Stanowią szybszą i bardziej praktyczną alternatywę dla śrub oczkowych do podnoszenia, standardowych zawiesi lub pierścieni do przyspawania.

Nowe gwintowane trzpienie transportowe serii GN 1133 i GN 1135 działają podobnie do oferowanych już wcześniej trzpieni do podnoszenia serii GN 1130.

Rys. 1. Gwintowane trzpienie transportowe – seria GN 1130, GN 1133 i GN 1135

Zamiast kulek, nowe trzpienie  blokują się czterema sprężynowymi elementami gwintowanymi. Naciśnięcie pomarańczowego aluminiowego przycisku powoduje cofnięcie się elementów gwintowanych do sworznia, dzięki czemu można go włożyć w gwintowany otwór. Po zwolnieniu przycisku elementy wchodzą w gwint.

Rys. 2. Przykładowe zastosowanie gwintowanego trzpienia transportowego GN 1135

Trzpienie można równie łatwo wyjąć, po prostu naciskając przycisk. Nowe serie trzpieni dzięki swojej konstrukcji mogą przenosić znacznie wyższe osiowe obciążenia niż trzpienie transportowe z kulkami.

Obejrzyj film:

W celu prawidłowego zamocowania trzpienia gwintowanego należy przygotować gwintowane otwory montażowe. W tym celu muszą być spełnione poniższe założenia (rys. 2):

  • Miejsce mocowania należy zaprojektować w taki sposób, aby przenoszone obciążenie było absorbowane przez materiał bazowy bez deformacji.
  • Gwintowane trzpienie transportowe należy całkowicie wkręcić do zgodnego gwintu, który ma odpowiednią głębokość.
  • Otwory montażowe należy wywiercić na tyle głęboko, aby powierzchnie styku mogły się zetknąć.

Rys. 2. Montaż gwintowanych trzpieni transportowych – serii GN 1133 i GN 1135

Gwintowane trzpienie transportowe GN 1133 oraz GN 1135  zostały wykonane w dwóch wersjach materiałowych:

  • Wersja ST posiada pętlę oraz sworzeń obrotowy wykonany ze stali ulepszanej cieplnie, fosforanowanej manganowo.
  • Wersja NI posiada sworzeń obrotowy z hartowanej stali nierdzewnej AISI 630 oraz pętlę nierdzewną AISI 316Ti.
  • Elementy gwintowane w wersji ST oraz NI są wykonywane z hartowanej stali nierdzewnej AISI 630.

Konstrukcyjnie gwintowane trzpienie transportowe GN 1133 oraz GN 1135 różnią się miedzy sobą.  Seria GN 1135 (Rys. 3) jest dodatkowo wyposażona w łożysko, co daje możliwość obrotu ucha o 360 stopni. Dzięki temu gwintowany trzpień transportowy nie ulega wykręceniu z gniazda, a pętla dopasuje się do kierunku zaczepienia ładunku.

Rys. 3. Gwintowane trzpienie transportowe – seria GN 1135

Gwintowane trzpienie transportowe serii GN 1133 (rys. 4) i GN 1135 posiadają pętlę którą można odchylić w zakresie 180°. Pętla posiada poprzeczkę zabezpieczającą, która uniemożliwia niezamierzone lub przypadkowe wciśnięcie przycisku zwalniającego. Nowość jest dostępna w pięciu rozmiarach gwintu od M8 do M20, każdy gwint w jednej długości od 12 do 22 mm.

Rys. 4. Gwintowane trzpienie transportowe – seria GN 1133

Pętla (szekla) gwintowanych trzpieni transportowych jest przystosowana do mocowania typowego sprzętu do podnoszenia, takiego jak łańcuchy czy zawiesia. Innowacyjne rozwiązanie pozwala w znaczący sposób zaoszczędzić czas i pieniądze. Użytkownik może wyeliminować czasochłonny proces wkręcania i wykręcania stosowany przy prostych elementach do podnoszenia , takich jak np. śruby z uchem. Dodatkowo gwintowane trzpienie wpinane są jedynie na czas transportu, dzięki czemu możemy znacznie zredukować ilość używanych tego typu elementów. Przykładem zastosowań gwintowanych trzpieni transportowych może być transport:

  • form wtryskowych,
  • ciężkich części maszyn przeznaczonych do dalszej obróbki,
  • oprzyrządowania i narzędzi wykorzystywanych w procesie produkcyjnym.

W przypadku dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu z Działem Technicznym Elesa+Ganter, który służy pomocą w optymalnym rozwiązaniu każdego problemu natury technicznej.

Link do stron katalogowej znajduje się poniżej:

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu:

Katalog podstawowy 048 (wersja polskojęzyczna)

lub na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!

 

Kontakt:

Centrala: +48 22 737 70 47

Pomoc techniczna: +48 885 020 800

 

 

 

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Nowość! Zamki zatrzaskowe otwierane za pomocą klucza BMS.EH oraz BMS.A
Deorbitacja kosmicznych śmieci

Najnowsze artykuły

Menu