Nowość! Kolumnowe wskaźniki poziomu cieczy serii HCV-AX

artykułyNowościosprzęt hydrauliczny

Kolumnowe wskaźniki poziomu cieczy to bardzo popularne produkty w grupie elementów układów hydraulicznych (Rys.1). Znajdują zastosowanie głównie do wizualnej kontroli poziomu cieczy w dużych zbiornikach. Ciecze, które z reguły znajdują się w różnego rodzaju zbiornikach to: oleje, paliwa, chłodziwa lub roztwory glikolu itp.
Rys.1 Kolumnowe wskaźniki poziomu cieczy wraz z innymi elementami układów hydraulicznych.

Kolumnowe wskaźniki poziomu Elesa+Ganter z serii HCX i HCV są wykonane z przezroczystego technopolimeru, a specjalny kształt korpusu daje efekt soczewki, polepszając widoczność poziomu płynu. Dzięki takiej budowie uzyskujemy także maksymalną widoczność nawet z pozycji bocznej. Technologia spawania ultradźwiękowego elementów korpusu, gwarantuje wysoką szczelność wskaźnika oraz pracę w ciśnieniach do 18 bar. Zakres temperatur pracy to -30 do +90 stopni.

Na bazie popularnej grupy wskaźników HCX firma ELESA+GANTER wprowadziła 5 nowych wskaźników z czujnikami serii HCV-AX (Rys. 2).

Podstawowym usprawnieniem w konstrukcji wskaźników HCV-AX jest zabudowanie czujników bezpośrednio w korpusie wskaźnika z wyprowadzeniem za pomocą jednej wtyczki, zamontowanej pod wskaźnikiem (Rys. 3).


Rys. 2 Wskaźniki serii HCV-AX.

Wskaźniki serii HCV-AX dają możliwość kontrolowania następujących pojedynczych parametrów lub kombinacji dwóch parametrów cieczy:

– HCV-ST-AX – elektryczny wskaźnik poziomu cieczy z czujnikiem temperatury maksymalnej: układ pomiarowy po osiągnieciu temperatury 80 stopni podaje sygnał elektryczny, który może np. wyłączyć urządzenie w celu uniknięcia przegrzania cieczy.

– HCV-E-AX – elektryczny wskaźnik poziomu cieczy z czujnikiem poziomu minimalnego: układ pomiarowy po osiągnięciu minimum podaje sygnał elektryczny, który może np. wyłączyć napęd w celu uniknięcia uszkodzenia wynikającego z braku smarowania.

– HCV-STL-AX – elektryczny wskaźnik poziomu cieczy z elektrycznym pomiarem temperatury: układ mierzy temperaturę i podaje jej wartość na podstawie zmiany rezystancji, co może znaleźć zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzebujemy stale kontrolować temperaturę cieczy.

– HCV-E-ST-AX – elektryczny wskaźnik poziomu cieczy z czujnikiem poziomu minimalnego i temperatury maksymalnej: układ podaje sygnał elektryczny w przypadku osiągnięcia przez ciecz poziomu minimalnego i temperatury maksymalnej.

– HCV-E-STL-AX – elektryczny wskaźnik poziomu cieczy z czujnikiem poziomu minimalnego i elektrycznym pomiarem temperatury: układ podaje sygnał elektryczny w przypadku osiągnięcia przez ciecz poziomu minimalnego oraz pozwala stale kontrolować temperaturę cieczy.
Rys. 3 Sposób zamontowania czujników we wskaźnikach serii HCV-AX.

W serii HCX jedynie czujnik poziomu MIN może być wbudowany bezpośrednio w korpus. Czujniki temperatury MAKS lub pomiaru temperatury są montowane osobno, na przedłużeniu dolnej śruby montażowej (Rys. 4).
Rys. 4 Sposób zamontowania czujników we wskaźnikach serii HCX-ST, HCX-STL, HCX-E-ST, HCX-E-STL

Nowa generacja HCV-AX ma możliwość zabudowania każdego z wymienionych typów czujników bezpośrednio w korpusie wskaźnika, co redukuje ilość miejsca potrzebnego do zabudowy wskaźnika.  Dodatkowo, czujniki w każdej dostępnej konfiguracji podłączamy jednym wspólnym przewodem, co upraszcza montaż i znacznie redukuje jego koszty (Rys. 3).

Stosowanie wskaźników HCV-AX pozwala:

  • ułatwić konstrukcyjnie zabudowę wskaźnika na zbiorniku, bez odstających elementów
  • ułatwić podłączenie jednego przewodu do układu sterowania, dzięki wyprowadzeniu jednej wtyczki
  • zredukować cenę wskaźników HCV-AX o około 20% względem HCX-ST, HCX-STL, HCX-E-ST, HCX-E-STL

Ponadto dla odpowiednich ilości możliwe są wykonania specjalne takie jak:

  • kolumnowe wskaźniki poziomu cieczy ze śrubami, podkładkami i nakrętkami ze stali nierdzewnej
  • kolumnowe wskaźniki poziomu przeznaczone do pracy z cieczami na bazie alkoholu
  • wskaźniki z przezroczystego technopolimeru odpornego na promieniowanie UV

Karty katalogowe opisywanych produktów znajdują się poniżej:

Elementy układów hydraulicznych

– HCV-ST-AX

– HCV-E-AX

– HCV-STL-AX

– HCV-E-ST-AX

– HCV-E-STL-AX

Autor:

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie ELESA + GANTER znajdują się na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu w wersji papierowej – zamów

Kontakt:

Centrala: +48 22 737 70 47

Pomoc techniczna: +48 887 420 800

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Chiński robo pies
Dron owad dla każdego

Najnowsze artykuły

Menu