NOWOŚĆ! Kolumnowe wskaźniki poziomu HCK z czujnikami

artykułyNowościwskaźniki poziomu

Firma Elesa+Ganter w sposób ciągły dąży do rozwoju istniejących grup produktowych. Kolumnowe wskaźniki poziomu cieczy serii HCK-ST – HCK-STL z czujnikiem temperatury oraz HCK-E – HCK-E-ST – HCK-E-STL z czujnikiem poziomu i temperatury stanowią rozszerzenie znanej już od wielu lat serii wskaźników HCK.

Kolumnowe wskaźniki poziomu

Kolumnowe wskaźniki poziomu serii HCK charakteryzują się modułową budową. Wskaźnik w wersji podstawowej składa się z dwóch uchwytów, przykręcanych do ścianki zbiornika za pomocą śrub. Pomiędzy uchwytami znajduje się osłona, rurka przez którą przepływa ciecz oraz ekran ochronny. Połączenia wszystkich elementów są zabezpieczone specjalnymi uszczelnieniami (rys. 1).

Budowa kolumnowych wskaźników poziomu
Rys. 1. Budowa kolumnowych wskaźników poziomu serii HCK

Elektryczny pomiar poszczególnych parametrów cieczy za pomocą wskaźników HCK powstał w wyniku modyfikacji dolnego uchwytu wskaźnika. W zależności od wersji, do uchwytu dodano:

 • czujnik temperatury maksymalnej,
 • czujnik poziomu minimalnego,
 • pływak,
 • uchwyt styków
 • złącze obrotowe z dławikiem i gniazdem dla uchwytu styków (rys. 2).

W zależności od potrzeb kontrolowania parametrów cieczy wyróżniamy wskaźniki:

HCK-ST – wskaźnik z elektrycznym czujnikiem temperatury maksymalnej ustawionym na 800 C, ze stykiem NO – normalnie otwartym lub NC – normalnie zamkniętym. Dla takiego zestawienia czujnik po przekroczeniu temperatury np. rozłącza dany moduł w celu ostygnięcia lub załącza chłodnicę.

HCK-STL – wskaźnik z elektrycznym czujnikiem temperatury PT100 (termometr rezystancyjny). Czujnik umożliwia pomiar temperatury w sposób ciągły, w szerokim zakresie wartości.

HCK-Ewskaźnik z elektrycznym czujnikiem poziomu minimalnego. Wskaźnik dostępny jest ze stykiem NO – normalnie otwartym, NC – normalnie zamkniętym oraz SW – przełączającym. W przypadku styku SW, po osiągnięciu minimalnego poziomu cieczy (poza wyłączeniem urządzenia) można jednocześnie załączyć inny obwód np. kontrolkę niskiego stanu cieczy.  

HCK-E-STwskaźnik z elektrycznym czujnikiem poziomu minimalnego oraz temperatury maksymalnej. Układ podaje sygnał elektryczny w przypadku osiągnięcia przez ciecz poziomu minimalnego i/lub temperatury maksymalnej.

HCK-E-STLwskaźnik z elektrycznym czujnikiem poziomu minimalnego oraz elektrycznym czujnikiem temperatury PT100. Układ podaje sygnał elektryczny w przypadku osiągnięcia przez ciecz poziomu minimalnego. Dodatkowo pozwala stale kontrolować temperaturę cieczy.

Dobór odpowiedniego wskaźnika poziomu cieczy nie jest prostym zadaniem. Bardzo często potrzebne są rozwiązania spełniające szereg kryteriów.  Modułowa budowa wskaźnika serii HCK umożliwia w znacznym stopniu dobranie często najlepszego rozwiązania do danej aplikacji. Konstruktor na etapie projektowania na bazie standardowych elementów składowych określić może poniższe parametry: 

Rys. 3. Tabela konfiguracji standardowych wykonań wskaźników serii HCK

– rozstaw otworów montażowych;
– materiał z którego wykonane są nakrętki, śruby i podkładki (stal ocynkowana / stal nierdzewna AISI 303 / AISI 316;
– materiał, z którego wykonywane są pierścienie uszczelniające ( FKM / NBR);
– materiał, z którego wykonywana jest rura odczytu poziomu cieczy (szkło borokrzemowe /  poliwęglan);
– przezroczysty ekran ochronny;
– typ czujnika poziomu minimalnego;
– rodzaj styku elektrycznego minimalnego poziomu  (NO/NC/SW);
– rodzaj czujnika / sondy temperatury (rys. 3).

W przypadku konieczności kontrolowania poziomu cieczy, najtańszym i najprostszym rozwiązaniem jest zakup gotowych wskaźników poziomu cieczy. Seria HCK świetnie sprawdzi się w pracy z olejem, jak i innymi cieczami lub roztworami glikolu. Możną ją wykorzystać np. w:

 • zasilaczach hydraulicznych;
 • dużych przekładniach mechanicznych;
 • zbiornikach do magazynowania oleju napędowego lub innych paliw płynnych;
 • przemysłowych układach chłodzenia;
 • wymiennikach ciepła,
 • zbiornikach procesowych do magazynowania innych mediów w przemyśle.

Linki do stron katalogowych opisywanych produktów znajdują się poniżej:

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu:

Katalog podstawowy 048 (wersja polskojęzyczna)

lub na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!

Kontakt:

Centrala: +48 22 737 70 47

Pomoc techniczna: +48 885 020 800

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Robot zazieleni pustynię?
Robot wjedzie po ścianie

Najnowsze artykuły

Menu